Studenci zapraszają do świata zwierząt, które opowiedzą jak walczą z koronawirusem

101614464 10158205596989014 5202605967111356416 o 2020 06 02 193946

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland stworzyło e-book z medycznymi bajkami dla dzieci. Celem inicjatywy jest ukazanie najmłodszym trudnych treści w prosty i przystępny sposób. 

Zebrane bajki dotyczą obecnej sytuacji i zagrożenia epidemiologicznego – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Wiktoria Mika z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. – Właściwie w każdej bajce postaciami są zwierzaki. Wszystko po to, aby łatwiej trafić do dzieci. Jedna z bajek opowiada o śwince, która nie chciała myć rączek, a której mama musiała wyjaśnić dlaczego jest to aż tak ważne. Inne bajki dotyczyły zakazu zgromadzeń publicznych oraz tego, że zwierzaki nie mogły zrozumieć dlaczego nie mogą się spotkać ze swoimi kolegami czy koleżankami – dodaje.

– Ilustrację są naprawdę różnorodne. Starałam się dostosować rysunki do bajek i znaleźć styl dla konkretnej historii – zaznacza studentka medycyny oraz ilustratorka książeczki, Karolina Sabczewa. – Dlatego mamy dosyć dużo komiksowych bohaterów, ale są też bardziej realistyczne rysunki, na przykład w bajce pod tytułem „Zajączek o myciu rączek”. Tam właśnie realistycznie starałam się przedstawić postać zajączka i żubra – dodaje.

– Wygląda to ciekawie. Treść będzie przydatna, jeżeli dzieci nie będą tego czytały same, tylko będą asystować dorośli, którzy będą tłumaczyć coś, co będzie dla maluchów niezrozumiałe – podkreśla psycholog Ilona Rogowska-Kryk. – Na pewno dzieciom będą się nasuwały pytania. Te bajki służą temu, żeby dzieci uspokoić i zapoznać z tematem. Wiadomo, że nie wystarczy raz o czymś powiedzieć. Dobrze jest, kiedy dziecku się to w głowie ułoży. Myślę też, że taka bajka może być punktem wyjścia do rozmowy – dodaje.

Czy rodzice mają problem w rozmawianiu z dzieckiem na trudne tematy? – Pewnie, a teraz myślę, że jeszcze bardziej, kiedy jesteśmy wszyscy zestresowani – twierdzi Rogowska-Kryk. – Myślę, że jest trudniej. Być może część dorosłych osób myśli, że sytuacja jest opanowana, że tylko na początku była panika, strach, wielki niepokój. To nadal jest – dodaje.

Bajki zostały napisane przez studentów medycyny, ratownictwa medycznego oraz fizjoterapii. Cały e-book składa się z 11 najlepszych bajek wybranych w drodze konkursu. Pobrać e-book można za darmo [KLIKNIJ]

InYa / opr. PaW

Fot. IFMSA-Poland / Facebook

Exit mobile version