Lubelski Uniwersytet Inspiracji. Wiedza i pasja w jednym

screenshot 2020 06 18 strona glowna lubelski uniwersytet inspiracji 2020 06 18 194742

Wykłady o medycynie, architekturze czy zwierzętach – to wszystko na jednym portalu. Lubelski Uniwersytet Inspiracji to miejsce, gdzie naukowcy z pięciu lubelskich uczelni dzielą się swoją wiedzą i pasją.

– Celem naszej inicjatywy jest dostarczenie mieszkańcom, bez względu na wiek i poziom wykształcenia, otwartego dostępu do wszechstronnych zasobów wiedzy – mówi Marcin Gołębiowski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: – To jest projekt wielowymiarowy, bo z jednej strony jest to platforma, czyli mamy tutaj narzędzie informatyczne, na którym są zamieszczone różnego rodzaju materiały wideo, ale też – co bardzo istotne – kursy. A z drugiej strony był to projekt, który miał na celu pokazanie tej współpracy i jedności lubelskiego środowiska akademickiego. W pierwszej kolejności możemy tu znaleźć materiały wideo, gdzie nasi naukowcy z Lublina prezentują różne tematy w sposób popularno-naukowy. To jest idea, gdzie mamy na celu prezentowanie tematów naukowych w taki sposób, że osoby, które to oglądają, mogą się zapoznać zarówno z historią Lublina, z architekturą, ale również elementy związane z sukcesami na przykład naszych naukowców z Uniwersytetu Medycznego.

– To było fajne przedsięwzięcie i z perspektywy czasu widać, że była to idea i pomysł trafiony w dziesiątkę – mówi Paweł Sadowski z Wydziału Prawa i Administracji UMCS: – teraz ten okres pandemii może nawet zainspirować osoby, które wcześniej nie korzystały z naszych nagrań wykładów do tego, żeby je obejrzeć dla zdobycia jakiejś wiedzy. Mówiłem o ustroju i o prawie konstytucyjnym z racji mojej działalności naukowej i dydaktycznej. To jest pewna forma dotarcia do słuchacza, który na co dzień nie może przyjść na wykłady.

Prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w swoim wykładzie mówił o nowoczesnych technologiach w okulistyce: – Te technologie służą przede wszystkim wczesnemu wykrywaniu i leczeniu schorzeń – mówi prof. Robert Rejdak: – Schorzenia okulistyczne prowadzą często do nieodwracalnej ślepoty, jeśli ich odpowiednio wcześnie nie leczymy. Dlatego ważna jest popularyzacja tych tematów, ponieważ przeciętna osoba często nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, które można zniwelować albo można im zapobiec całkowicie.

Czy w 15 minut faktycznie można czegoś się nauczyć? – Wiadomo, że jest to pewien skrót – mówi Marcin Gołębiowski: – Zachęcamy do tego, żeby te zajęcia, które są prezentowane w ramach tej inicjatywy były punktem wyjścia na przykład do sięgnięcia do jakichś innych opracowań. Zresztą my zawsze polecamy to słuchaczom, żeby sięgali głębiej. To jest punkt wyjścia, pewna zachęta.

– Portal powstał w ramach budżetu obywatelskiego – mówi Maciej Zaporowski z Urzędu Miasta Lublin.

Na stronie Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji można znaleźć również kursy językowe z polskiego oraz angielskiego. Organizatorzy zachęcają także wszystkich chętnych do przyłączenia się do inicjatywy.

InYa (opr. DySzcz)

Fot. lui.lublin.eu/portal/

Exit mobile version