Lublin upamiętnił 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

zamek 2020 06 14 224227

Na dziedzińcu Zamku Lubelskiego zapłonął ułożony ze zniczy napis „14 VI 1940 Auschwitz”.

– To hołd i symboliczne upamiętnienie tych, którzy zostali wywiezieni do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w pierwszym transporcie – mówi Barbara Oratowska, kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. – W ten symboliczny chcemy uczcić rocznicę tego transportu. W pierwszych transportach do Auschwitz znaleźli się więźniowie polityczni. To nie były osoby przypadkowe.  

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin upamiętnił 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

W tym pierwszym transporcie wywieziono między innymi skoczka narciarskiego Bronisława Czecha.

– Transport ten wyruszył z Tarnowa, ale w Lublinie wcześniej Niemcy przeprowadzali egzekucje – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Mariusz Krzysztofik. – Pierwszy transport z Lublina do Auschwitz odszedł jesienią 1940 roku. Ale pamiętajmy, że w tym czasie mamy wielkie egzekucje w naszym mieście. Od końca czerwca do połowy sierpnia 1940 roku w czterech dużych egzekucjach w Lublinie zostaje zamordowanych co najmniej 450 polskich obywateli.  

14 czerwca 1940 roku Niemcy deportowali do obozu grupę ponad 700 Polaków. Wśród nich byli żołnierze Wojska Polskiego, członkowie organizacji niepodległościowych, studenci i gimnazjaliści, a także grupa polskich Żydów. 

14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

JZoń / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version