Matura z Radiem Lublin

matura 4 2020 05 04 214922

Opowieści o dziełach literackich mogą być fascynujące, a biografie ich twórców pełne zdarzeń, o których trudno znaleźć informacje w podręcznikach. W poniedziałki i środy o godzinie 12.00  specjalnie z myślą o maturzystach będziemy prezentowali audycje, które nie tylko pozwolą przypomnieć sobie niezbędne informacje z historii literatury polskiej, ale także zachęcą do pogłębiania wiedzy.

1. Czesław Miłosz po raz ostatni był w Lublinie w 2001 roku. Agata Koss-Dybała towarzyszyła poecie w dwudniowej wędrówce po mieście, które dla Miłosza było miastem jego przyjaciela Józefa Czechowicza i miastem, w którym uhonorowano go doktoratem honorowym. /27.04.2020 Czesław Miłosz w Lublinie/

2. Czy opisy Krakowskiego Przedmieścia i sklepu Mincla z „Lalki” oddają klimat ówczesnej Warszawy czy … Lublina. Autorka audycji „Gdyby nie Mincel” Małgorzata Żurakowska i historyk literatury Jakub Aleksander Malik udowadniają, że jedna z najwybitniejszych polskich powieści nie powstałaby gdyby nie Lublin. /29.04.2020 Gdyby nie Mincel/

 

3. Romans Bolesława Leśmiana i Teodory Lebenthal to jedna z najpiękniejszych historii miłosnych w polskiej literaturze udokumentowana licznymi wierszami, nie tylko z tomu „W malinowym chruśniaku”. Adam Kulig, autor książki „Leśmian, Leśmian…” przypomni ten romans i postara się odpowiedzieć na pytanie, na czym polegał fenomen Bolesława Leśmiana, którego urok czarował kobiety tak jak jego wiersze wciąż nadal hipnotyzują miłośników poezji.

4. Słowa tej pieśni znają wszyscy. W większości też wiemy, że śpiewali ją polscy rycerze pod Grunwaldem. Ale czy wiemy, co te słowa oznaczają? Gawęda prof. Stefana Nieznanowskiego utrwalona w audycji Małgorzaty Żurakowskiej pozwoli zgłębić tajemnice „Bogurodzicy”.

5. Olga Tokarczuk już na początku swojej literackiej drogi budziła zainteresowanie. Powieść „E.E.” czy „Prawiek i inne czasy”, które ukazały ćwierć wieku temu wskazywały, że w polskiej literaturze pojawił się ktoś bardzo wyjątkowy. Czy dlatego, że już wtedy Olga Tokarczuk wiedziała, jaka jest moc narracji i jak ważna jest uważność, żeby nie powiedzieć czułość tego, który opowiada historie? „Olga” audycja Agaty Koss-Dybały to monolog młodej wówczas pisarki.

6. Mówisz „Reymont” myślisz „Lipce”. Tymczasem to powinno być znacznie więcej, a może i ciekawiej. A przynajmniej bardziej niestereotypowo. O Reymoncie wymykającym się szkolnym kanonom usłyszycie z audycji Małgorzaty  Żurakowskiej.

7. Witold Gombrowicz kilka lat spędził w Argentynie, młodym kraju pełnym młodych ludzi, co go nieodmiennie fascynowało. Co jeszcze dało twórcy „Kosmosu”, „Trans-Atlantyku” czy „Dzienników” Buenos Aires i jego okolice? O tym w audycji „Gombrowicz w Argentynie” Agaty Koss-Dybały opowie prof. Jerzy Jarzębski.

8. Juliusz Słowacki i Adam Mickiewicz, oględnie mówiąc, nie przepadali za sobą. Autor „Balladyny” miał świadomość tego, kto nosi laur pierwszeństwa. Może właśnie dlatego są utwory, które Słowacki pisał, wiernie naśladując Mickiewicza. O nich w audycji Małgorzaty Żurakowskiej zatytułowanej „Jak Słowacki pisał Mickiewicza?” opowie prof. Artur Timofiejew.

9. „Adam Mickiewicz przyjechał do Paryża na chwilę, a został na zawsze” – tak swoją barwną opowieść o paryskich losach wieszcza rozpoczyna eseista Krzysztof Rutkowski. Z audycji „Paryskie przypadki Adama Mickiewicza” Agaty Koss dowiemy się m.in. dlaczego ożenił się z Celiną, czy lubił życie rodzinne i kiedy zrozumiał, że przegrał życie.

10. Audycja Anety Wójciszyn-Wasil – reporterski zapis spotkania słynnej reportażystki z czytelnikami w Lublinie. Hanna Krall zdradzi nie tylko tajniki warsztatu reportera, ale także powie, skąd się bierze jej sympatia do Lublina. 

11. Janusz Głowacki był legendą powojennej polskiej literatury. Niebanalna osobowość, wybitny talent i lekko nonszalancki stosunek do życia składały się na fascynujący obraz pisarza. Audycja „Warszawa-Nowy Jork” Agaty Koss to jego radiowy portret.

12. W ubiegłym tygodniu odszedł Jerzy Pilch, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich. Dzielił swoje życie na okres krakowski i warszawski. Agata Koss-Dybała spotkała się z pisarzem kilkanaście lat temu, kiedy mówił przede wszystkim o pierwszym okresie swego życia i pisania.

To ostatnia audycja, jaką przygotowaliśmy dla maturzystów. Dziękujemy, że zechcieliście skorzystać z naszego archiwum. Jeśli radiowe opowieści o literaturze okazały się przydatne, bardzo się cieszymy. Życzymy połamania piór…. i nie dziękujcie!

Fot. materiał RL

Exit mobile version