Trwają zaawansowane prace przy obwodnicy Janowa Lubelskiego, w ciągu drogi krajowej S19. Dziś (13.06.) budowę obwodnicy wizytował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
To odcinek powstający w ramach międzynarodowego projektu pod nazwą Via Carpatia, trasy łączącej południe i północ Europy Środkowo-Wschodniej – litewską Kłajpedę z Salonikami w Grecji.
– Via Carpatia to droga wprowadzająca nas w przyszłość – mówił minister Adamczyk. – Wiemy, że nie będzie tutaj zatorów, korków drogowych, wiemy, że ruch będzie się tutaj odbywał płynnie. Ale ta droga to też swoisty silnik rozwoju regionu, bo będzie ona przebiegała przez wiele państw, będzie łączyła trzy morza. Przy drodze tej będą zlokalizowane różne przedsięwzięcia. Ta droga spowoduje, że urodzone tutaj dzieci, po osiągnięciu dorosłości nie będą szukały pracy w Wielkiej Brytanii czy Niemczech, tylko zostaną tutaj, bo uda się stworzyć wiele miejsc pracy, które pozwolą godnie żyć.
– Pod pewnymi względami realizacja S19 jest ważniejsza niż S17 – mówił wojewoda lubelski, Lech Sprawka. – Poprzez połączenie z innymi regionami Polski chwytamy kontakt zarówno z autostradą południową, jak i centralną. To pozwala na bardziej harmonijny rozwój wszystkich terenów województwa lubelskiego.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na budowie obwodnicy Janowa Lubelskiego
Koszt realizacji wszystkich odcinków Via Carpatii w Polsce to ponad 30 mld zł. Na odcinku Lublin–Rzeszów prowadzić będzie przez drogę krajową S19.
A sama obwodnica Janowa Lubelskiego to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców.
– Dla nas obwodnica to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w centrum Janowa Lubelskiego oraz na takich ulicach jak Lubelska czy Ulanowska – mówi Roman Mucha. – Cały ruch zostanie skierowany poza obręb miasta. Ulży to mieszkańcom. Domy nie będą pękać w wyniku ruchu samochodów ciężarowych. W mieście zapanuje większy spokój. W Janowie dość często są stłuczki. Ciężko jest przejść przez ulicę, kiedy jedzie pojazd za pojazdem, bo cały tranzyt przebiega przez miasto.
Mieszkańcy w obwodnicy upatrują także szansę na rozwój gospodarczy regionu. – Mamy już strefę inwestycyjną, liczymy że obwodnica pozwoli ją lepiej skomunikować – mówi Sławomir Dworak. – Obok strefy inwestycyjnej będą przebiegały węzły komunikacyjne. Przedsiębiorcy łatwiej więc będą mogli lokalizować swoje zakłady. Liczymy na nowych inwestorów.
Koszt budowy obwodnicy Janowa Lubelskiego to około 150 mln zł. Ma być zbudowana do końca maja 2021 roku.
Dziś także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduje inny odcinek S19 w Lubelskiem, między Lublinem a Lubartowem.
CZYTAJ: GDDKiA gotowa do ogłoszenia przetargu na kolejny fragment S19
TsF / opr. ToMa
Fot. i film Piotr Michalski