Lublin otrzymał prestiżową nagrodę Smart City Award za wdrożenie kompleksowego modelu przestrzennego miasta. Nagroda była przyznana podczas XI Smart City Forum w kategorii od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców.
– Trójwymiarowy model, który powstał na potrzeby Lublina, jest kolejnym etapem budowania inteligentnego miasta i może być wykorzystany zarówno w działaniach partycypacyjnych, jak i rozwojowych. Od lat pracujemy nad tym, by Lublin był miastem inteligentnym, przez to bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców i inwestorów. Nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że to krok w dobrym kierunku – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
Konkurs Smart City popularyzuje osobowości i przedsięwzięcia, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast w Polsce. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.
Lublin został wyróżniony za wdrożenie kompleksowego modelu zabudowy 3D w międzynarodowym standardzie (technologia cityGML) wykorzystywanym m.in. w Berlinie czy Helsinkach. Udostępnia trójwymiarowe wizualizacje obiektów miejskich, ukształtowania terenu miasta, warstw zieleni i zjawisk przestrzennych. Pozwala także na tworzenie wieloaspektowych analiz 3D wraz z opracowaniami tematycznymi. Portal 3D daje możliwość wizualizacji różnych analiz, w tym środowiskowych, takich jak prezentacja potencjału solarnego budynków czy wizualizacja rozkładu hałasu pochodzącego z mapy akustycznej w przestrzeni trójwymiarowej. Publikowana jest także warstwa zieleni w postaci chmury punktów LiDAR. Model 3D wykonany jest jako model obiektowy, dlatego może być wykorzystywany do integracji wyników analiz pochodzących z różnych aplikacji dziedzinowych oraz eksportowany do aplikacji umożliwiających analizy urbanistyczne. Portal jest wykonany w technologii umożliwiającej automatyczne dostosowanie widoku do rodzaju przeglądarki internetowej i typu urządzenia (komputer, tablet,telefon) . Posiada wbudowane mechanizmy zbierania historii zmian modeli budynków.
Realizacja projektu trwała sześć miesięcy (wrzesień 2019 – luty 2020) i obejmowała zintegrowanie istniejącego geoportalu (2D) z danymi trójwymiarowymi (3D). Wykonawcą projektu była firma SHH w Wrocławia. Model powstał na podstawie danych pochodzących z Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Państwowej (CAPAP) oraz geodezyjnej Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB). Pozwoliło to na uzyskanie georeferencji obiektów, czyli usytuowania ich w przestrzeni cyfrowej zgodnie z danymi geodezyjnymi. Model Lublina został opracowany ze szczegółowością pozwalającą rozróżnić blokowe modele brył odzwierciedlające ogólny kształt budynków oraz geometrię i kształt dachów.
Model 3D Lublina jest wykorzystywany w procesach inwestycyjnych oraz podczas konsultacji społecznych razem ze stosowanymi obecnie narzędziami mapowymi 2D. Dzięki temu proces projektowania nowej zabudowy będzie bardziej transparentny, a podmioty w niego zaangażowane uzyskają wiedzę na temat potencjalnego wpływu nowych budynków na bliższe i dalsze sąsiedztwo.
Model dostępny jest pod adresem www.lublin3d.lublin.eu.
Źródło: Urząd Miasta Lublin