Perła architektury – Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim – odzyska swój dawny blask. Miasto, pod które podlega Pałac podpisało umowę o dotację na rewitalizację obiektu. Na ten cel z budżetu Unii Europejskiej i budżetu państwa przeznaczono blisko 22 miliony złotych.
– Na gruntową rewitalizację obiektu mieszkańcy czekali od kilkudziesięciu lat – mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek: – Jest to wydarzenie niezwyczajne, ponieważ od czasów powojennych w Radzyniu nie było tak wielkich inwestycji jak ta, która będzie zrealizowana dzięki środkom pomocowym.
Jaki zakres prac zaplanowano?: – Przede wszystkim zostanie zmodernizowany korpus główny, zrewitalizowane będą wnętrza. Dziedziniec pałacowy będzie wykonany w granicie. Będzie duża ilość zieleni, także nie będzie to totalnie wybetonowany plac. Będą również odnowione mury oporowe, brama wjazdowa. Pomoc ze strony urzędu marszałkowskiego przyjmuję z wielką satysfakcją i radością. To prawie 22 miliony złotych. Bez tego nie bylibyśmy w stanie przywrócić tej substancji do pierwotnego kształtu.
– Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem razem z zarządem województwa przełamać tę niemożność, bo moi poprzednicy mówili, że się nie da wyremontować tego Pałacu – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski: – A jednak 21 milionów 500 tysięcy złotych znalazło się z Regionalnego Programu Operacyjnego i z budżetu państwa, żeby pokryć 95 procent kosztów kwalifikowanych remontu, rewitalizacji z działania 13.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
W jaki sposób będzie zagospodarowany Pałac?
– Pałac będzie pełnił szereg różnych funkcji – mówi Jerzy Rębek: – Będzie harcówka dla naszych harcerzy, klub seniora, sale wystawowe. Jest przepiękna inicjatywa pana premiera Sasina, który dąży do tego, aby w Radzyniu, właśnie w tych odrestaurowanych salach utworzyć muzeum kultury sarmackiej.
– Mogę powiedzieć, że w tej chwili, wraz z władzami miasta i województwa, przystępujemy do opracowania koncepcji tego muzeum w porozumieniu z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, panem premierem Glińskim – mówi wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin: – Zaczynamy prace nad tym, żeby to dzieło, ten projekt dopełnił się również w tej części.
– Pałac w Radzyniu Podlaskim zbudowany jest w stylu rokoko. To jest taki późny barok – mówi dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury, regionalista Robert Mazurek: – Jest dziełem włoskiego architekta Jakuba Fontany i został wzniesiony na zlecenie Eustachego Potockiego. Ostatecznie został ukształtowany w latach 1750-1795. Wraz z przyległym parkiem stanowi doskonały przykład rokokowej siedziby magnackiej. Pałac w Radzyniu znajduje się w pierwszej dziesiątce cudów europejskiej kultury jak Wersal, Sanssoucci w Poczdamie, Pałac Sobieskiego w Wilanowie. Wiele przesłanek jest za tym, że w radzyńskim Pałacu powstawały zapisy Konstytucji 3 Maja. Najcenniejsze w Pałacu są rzeźby, których autorem jest Jan Chryzostom Redler. Całe założenie parkowo-pałacowe zajmuje 12 ha. Jest to obok Pałacu. Jest park, pałacowa oranżeria, stawy pomiędzy którymi płynie sobie rzeka Białka.
W ramach projektu zrewitalizowany zostanie też rynek, który sąsiaduje z Pałacem. Powstanie tam mała architektura a także będzie nasadzona zieleń. Zmodernizowane zostaną też podziemne instalacje.
Miasto w 2018 roku starało się o pozyskanie dotacji na rewitalizację pałacu w wysokości 10 milionów złotych. Wniosek ten jednak został odrzucony ze względów formalnych przez ówczesnego marszałka.
Na terenie Pałacu Potockich wyremontowane zostało skrzydło zachodnie, a obecnie prowadzony jest remont w skrzydle wschodnim. Te prace prowadzone są z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MaT (opr. DySzcz)
Fot. Małgorzata Tymicka