Pełnia, zaćmienie i satelity. Niebo pełne atrakcji

pelnia 2020 06 05 193747

W nocy z 5 na 6 czerwca szczególnie warto spojrzeć w niebo, żeby podziwiać półcieniowe zaćmienie Truskawkowego Księżyca. Dodatkową atrakcją będą trzy przeloty jasnego sznura satelitów Starlink.

Dzisiejsza pełnia jest naprawdę wyjątkowa mówi Karol Wójcicki, twórca bloga „Z głową w gwiazdach”. – Po pierwsze dlatego, że w czasie letnich pełni Księżyc przemieszcza się wyjątkowo nisko nad horyzontem. Wydaje się więc troszkę większy niż zwykle. I przez to wydaje się być bardziej pomarańczowo-różowy, co dodaje mu niezwykłego uroku. Z drugiej strony mamy teraz najjaśniejsze noce w roku. Są one bardzo krótkie, płytkie. Z astronomicznego punktu widzenia noce w ogóle nie występują. Mamy do czynienia z tak zwanymi „białymi nocami”. W nocy i tak jest jasno. Widzimy mało gwiazd, a jeśli dodamy do tego wielki, jasny Księżyc w pełni, to w ogóle możemy mieć jedną z najjaśniejszych nocy w roku.

– Każde zaćmienie Księżyca zawsze zachodzi podczas pełni. Bo, co w ogóle oznacza zaćmienie Księżyca? Zostaje on tak jakby przesłonięty przez Ziemię i widzimy, iż zostaje częściowo przyciemniony. A w przypadku zaćmienia półcieniowego Księżyc wchodzi tylko w półcień Ziemi. W związku z tym efekt ten jest bardzo subtelny. Jest widoczny jedynie jako delikatne pociemnienie części lub całości tarczy Księżyca – wyjaśnia Jarosław Pawelec, astronom amator, członek Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.  

– Ta pełnia jest nazywana Truskawkowym Księżycem, gdyż przypada w czasie, kiedy rozpoczynają się zbiory truskawek. A określenie to pochodzi od amerykańskich Indian, którzy ponazywali praktycznie każdą pełnię – opowiada Józef Baran z Ośrodka Kultury w Urzędowie.

 – Jak zwykle podczas pełni mamy pływy, czyli takie odkształcenia skorupy ziemskiej. Są osoby, które w czasie pełni nie mogą spać w nocy – dodaje Józef Baran.

– Poza tym dziś (05.06) nad Polską czekają nas kolejne trzy przeloty jasnego sznura satelitów Starlink, które wczoraj (04.06) wystartowały z Florydy. Już minionej nocy były widoczne w postaci około 60 punkcików, lecących jeden z a drugim. Satelity te to zalążek tzw. megakonstelacji satelitarnej, wysłanej w kosmos przez firmę SpaceX, tą samą, która kilka dni temu wyniosła ludzi na orbitę okołoziemską. Satelity te mają utworzyć wokół Ziemi gęstą siatkę komunikacyjną, która ma zapewnić mieszkańcom naszej planety dostęp do bezprzewodowego, szerokopasmowego, bardzo szybkiego Internetu – opowiada Karol Wójcicki.

ZOBACZ: Druga próba wysłania kapsuły Dragon z astronautami [LIVE]

Jak informuje portal „Z głową w gwiazdach”, satelity znajdą się wysoko nad Polską o 23:16, 00:49 i 02:23. 

Pełnia przypadnie na godzinę 19:12, natomiast półcieniowe zaćmienie Księżyca zacznie się o godz. 19:25, a jego kulminacja nastąpi o godz. 20.58.

Niestety obserwację mogą poważnie utrudnić chmury.

LilKa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version