Podpisano porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej

pm lublin 130520 027 2020 06 13 173517

Może powstać Lubelska Kolej Aglomeracyjna. Połączy ona wiele miejscowości, które nie mają dziś dostępu do transportu kolejowego z Lublinem.

Umowę w tej sprawie podpisały dziś (13.06) PKP Polskie Linie Kolejowe S.A i Samorząd Województwa Lubelskiego. – Staramy się rozbudować polską kolej – zaznacza minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Wielorakie programy między innymi program przystankowy, Kolej Plus czy Krajowy Program Kolejowy, ale także duże miasta zasługują na dobry, rozwinięty i dobrze zorganizowany transport kolejowy – dodaje.

– Kolej aglomeracyjna ma umożliwić szybki dojazd do stolicy województwa między innymi z Puław, Parczewa, Chełma, Kraśnika oraz być może Janowa Lubelskiego i Łęcznej – podkreśla marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie porozumienia w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej

– Rozwój kolei w aglomeracjach to jeden z celów, które jako zarządca infrastruktury kolejowej już realizujemy w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Chcemy, żeby mieszkańcy województwa, dzięki Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, zyskali jeszcze lepsze możliwości podróży w regionie – zaznacza Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

– Województwo lubelskie dysponuje jedną z najrzadszych sieci kolejowych w kraju. Dlatego wierzę, że Lubelska Kolej Aglomeracyjna poprawi dostępność transportową, tak aby mieszkańcy mogli szybko i swobodnie przemieszczać się korzystając ze modernizowanych linii kolejowych – wyjaśnia Stawiarski.

– Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Dlatego rząd dokłada wszelkich starań, by rozwijać infrastrukturę kolejową w Polsce. Aktualnie budujemy kolej aglomeracyjną w Szczecinie i Rzeszowie. Liczę na to, że do tych miast dołączy niebawem Lublin. Powstanie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej to szansa na ograniczenie ruchu drogowego w centrum Lublina. To również potężny impuls rozwojowy dla Łęcznej i Janowa Lubelskiego, do których obecnie pociągi nie dojeżdżają – informuje Adamczyk.  

Na razie podpisano porozumienie o opracowaniu koncepcji programowo-przestrzennej. Dokument pozwoli wybrać kierunki rozbudowy sieci kolejowej w województwie lubelskim.

TSpi / opr. PaW

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version