Ogłoszone na 28 czerwca wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbywać się będą w niecodziennych okolicznościach – ze względu na panującą od kilku miesięcy pandemię koronawirusa.
Zaplanowane na najbliższą niedzielę wybory prezydenckie odbywać się będą w specjalnym reżimie sanitarnym. Wymogi dotyczące określonych zachowań obowiązywać będą zarówno członków obwodowych komisji wyborczych, jak i wyborców, którzy w niedzielę między 7.00 a 21.00 zgłoszą się by oddać swój głos.
– Lokale, w których odbędzie się głosowanie w dniu 28 czerwca, na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia muszą spełniać wymogi – mówi Łukasz Mazur, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów. – Musi być określona powierzchnia, na podstawie której komisja będzie ustalać, ilu wyborców może być w danym momencie w lokalu wyborczym. Lokal będzie wietrzony. Musi mieć dostęp do świeżego powietrza. Jeżeli jest zapewniona wentylacja mechaniczna, to powinna ona funkcjonować. Członkowie komisji będą pilnować, aby do lokalu nie weszła zbyt duża liczba osób. Osoby oczekujące na głosowanie będą ustawiać się w odpowiednich odstępach przed lokalem. Członkowie komisji wyborczych wyposażeni będą w środki ochrony osobistej – maseczki bądź przyłbice. Przed wejściem do lokalu, jak również w samym lokalu, umieszczone zostaną dozowniki ze środkami do dezynfekcji rąk. Również sam lokal będzie w trakcie głosowania dezynfekowany.
CZYTAJ: Poradnik wyborczy: jak i gdzie głosować
– Wyborcy powinni pamiętać o tym, aby do lokalu, tak jak do innych miejsc publicznych, zabrać ze sobą maseczkę bądź przyłbicę – przypomina Łukasz Mazur. – Są osoby, które oczywiście mają przeciwwskazania lekarskie, natomiast to powinny być jedynie wyjątki. Każdy, kto nie ma ku temu przeciwwskazań, udając się do lokalu wyborczego, powinien korzystać z zabezpieczenia twarzy . Oczywiście aby zagłosować wyborca powinien pokazać dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość. Nie musi być to dowód osobisty, może być to inny dokument – prawo jazdy, paszport, jak również inne dokumenty, dzięki którym komisja nie będzie miała wątpliwości, by ustalić tożsamość wyborcy. Wyborca w lokalu wyborczym, po zweryfikowaniu tożsamości otrzyma jedną kartę do głosowania, na której może postawić znak „X” przy nazwisku jednego z kandydatów. Znak „X” to są co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki przy nazwisku wybranego kandydata. Wyborca wrzuca kartę do głosowania do urny, po czym wychodzi z siedziby komisji obwodowej.
CZYTAJ: Sprawdź, gdzie zagłosujesz – zmiany w numeracji i siedzibach lokali wyborczych
Przypominamy, że w samym Lublinie zaszła konieczność zmiany lokalizacji około 20 obwodowych komisji wyborczych. Zatem sprawdźmy, zresztą bez względu na to, w której gminie czy mieście mieszkamy, czy głosować będziemy w tym samym lokalu wyborczym co w jesiennych wyborach parlamentarnych.
Ze względu na reżim sanitarny, można spodziewać się, że czas, który pojedynczy wyborca spędzi w lokalu obwodowej komisji, będzie nieco dłuższy. Mogą się zatem tworzyć kolejki. W związku z tym warto jak najwcześniej wybrać się do lokalu wyborczego i założyć, że nasze oczekiwanie na wejście do lokalu wyborczego może trwać nieco dłużej.
DT/WP
Fot. archiwum