28 czerwca odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Lokale wyborcze czynne będą w najbliższą niedzielę od godziny 7:00 do 21:00.
Każdy wyborca głosuje we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania lokalu obwodowej komisji wyborczej. W samym Lublinie zmianie uległy lokalizacje ok. 20 obwodowych komisji wyborczych. Warto więc sprawdzić, czy nasza komisja wyborcza mieścić się będzie w tym miejscu, w którym mieściła się kilka miesięcy temu. Można taką wiedzę uzyskać z internetu albo z obwieszczeń, które są rozklejane w naszych miastach, gminach i miejscowościach.
Czytaj także: Sprawdź, gdzie zagłosujesz – zmiany w numeracji i siedzibach lokali wyborczych
Te osoby, które w ostatnich dniach zostały objęte kwarantanną, izolacją czy izolacją domową, mogą jeszcze zawnioskować o możliwość głosowania korespondencyjnego. Mogą to zrobić najpóźniej jutro (piątek 26.06). W jaki sposób?
– Skontaktować się ze swoim urzędem gminy – mówi Piotr Czajkowski z lubelskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. – Osoba pozostająca w kwarantannie może dokonać zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego telefonicznie. W przypadku głosowania osoby będącej w kwarantannie, pojawi się listonosz z pakietem wyborczym pod drzwiami takiej osoby i zostawi pakiet, po czym zapuka lub zadzwoni dzwonkiem i się oddali. Będzie czekał 3 minuty i sprawdzi, czy pakiet został odebrany. Osoba będąca w kwarantannie ma 10 minut na oddanie tajnego i ważnego głosu. Musi wówczas rozpakować ten pakiet wyborczy, oddać swój głos, wsadzić kartę do głosowania do koperty na kartę do głosowania, podpisać oświadczenie o tajnym i osobistym oddaniu głosu i włożyć to wszystko w kopertę zwrotną. Pod drzwiami będzie czekał listonosz, który będzie dysponował mobilną skrzynką wyborczą. Jest to taka czerwona skrzynka z nadrukiem „Poczta Polska Wybory 2020″ i wyborca pozostający w kwarantannie do tej skrzynki wyborczej wrzuci swój głos.
Ta procedura dotyczy jedynie osób, które przebywają na kwarantannie, w izolacji i izolacji domowej. Inaczej wygląda procedura dla osób, które po prostu zgłosiły chęć zagłosowania korespondencyjnie i złożyły wnioski w tej sprawie do 16 czerwca. Nie czekają one na nikogo z Poczty Polskiej, tylko same się fatygują do skrzynek pocztowych i tam muszą wrzucić te koperty zwrotne.
– Do piątku (26.06) muszą wrzucić je do skrzynki albo oddać do urzędu właściwego miasta lub gminy, albo zanieść w dniu głosowania do właściwego lokalu obwodowego swojej komisji wyborczej – tłumaczy Piotr Czajkowski.
Jutro (piątek 26.06) jest ostatni dzień, kiedy wyborca może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania poza macierzystą gminą czy macierzystym lokalem wyborczym. W tym celu jeszcze w piątek, 26 czerwca można się zgłosić do urzędu gminy, czy urzędu miasta w miejscu, gdzie jesteśmy zameldowani i złożyć wniosek o wydanie takiego zaświadczenia o prawie do głosowania poza macierzystym lokalem wyborczym. W praktyce uzyskujemy takie zaświadczenie od ręki. Należy to jednak uczynić osobiście i w godzinach pracy danego urzędu miasta czy urzędu gminy. W Lublinie należy w tym celu zgłosić się na ul. Spokojną 2. Każdy, kto mieszka w innej miejscowości, zgłasza się do macierzystego urzędu gminy lub urzędu miasta.
Głosowanie już w niedzielę (28.06). Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7.00 do 21.00.
Udając się w niedzielę do lokalu wyborczego, należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem oraz maseczkę lub przyłbicę, ponieważ nadal na otwartej przestrzeni – gdy nie można zachować dystansu 2 metrów od innej osoby – oraz w każdym przypadku w pomieszczeniach, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa. Chociaż obwodowe komisje wyborcze będą dysponować długopisami, warto zabrać ze sobą własny. Nasz głos będzie ważny, gdy w kratce obok nazwiska jednego wybranego kandydata, postawimy znak X, rozumiany jako co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.
DT/WP
Fot. archiwum