Praca po pandemii. Koniec rynku pracownika

praca 2020 06 10 190323

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wymagania pracodawców – tak wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup. Pracodawcy teraz bardziej zwracają uwagę na elastyczność pracownika, gotowość podejmowania decyzji oraz możliwość szybkiej adaptacji do nowej sytuacji. 

  – Analizowaliśmy, jakie są oczekiwania co do kwestii kompetencji i umiejętności kandydatów – mówi Marcin Bielawski z ManpowerGroup Polska. – Jednym z najczęściej wymienianych oczekiwań jest kwestia elastyczności i uniwersalności. To efekt tego, że dynamika na rynku pracy jest naprawdę duża. Ostatnie tygodnie pokazują bardzo intensywne decyzje personalne.

– Wciąż niezmienne poszukuje się kandydatów, którzy są proaktywni, wykazują inicjatywę, proponują własne rozwiązania. W dzisiejszych czasach wzrosło też znaczenie umiejętności komunikacyjnych. Były one zawsze w cenie, ale dzisiaj forma komunikacji trochę się zmieniła i ważne jest utrzymanie relacji wewnątrz zespołów i efektywne wykonywanie obowiązków, pomimo znacznych trudności organizacyjnych, związanych z pandemią – mówi dr Agnieszka Żmuda, psycholog, specjalista ds. rekrutacji.

– Podczas rekrutacji patrzymy przede wszystkim na człowieka, na to z kim mamy do czynienia i jakie wartości ta osoba reprezentuje. Ważne bowiem, żebyśmy do istniejącego zespołu wpuścili osobę elementarnie dobrą. W drugiej kolejności patrzymy na umiejętności – informuje Konrad Chołożyński, prezes firmy Star Technology.

– Co do umiejętności, których pracodawcy poszukują, ceniona jest zdolność do organizacji pracy własnej. Moim zdaniem, obecna pandemia przyczyni się do upowszechnienia i uregulowania pracy zdalnej. Myślę, że wielu pracodawców przekonało się, iż ta forma jest w pełni wartościowa – stwierdza dr Agnieszka Żmuda.

– Praca zdalna wymaga samodyscypliny, żeby oddzielić ją od czynności domowych. Wymaga to zorganizowania miejsca pracy, czyli wydzielenia w domu strefy biurowej, co jednak nie zawsze jest możliwe – dodaje Konrad Chołożyński. – W Internecie możemy znaleźć bardzo dużo poradników, w jaki sposób zorganizowac sobie pracę zdalną. Trzeba wśród nich znaleźć coś dla siebie.

– Żeby znaleźć zatrudnienie trzeba na pewno przychodzić do pracodawców z „otwartą głową” i chęcią dostosowania się do bieżącej sytuacji. Dobrą radą, jaką moglibyśmy dać kandydatom, jest to, żeby nie zamykali się na pozyskiwanie nowej wiedzy i kompetencji – dodaje Marcin Bielawski.  

– Koronawirus już zmienił, wciąż zmienia i będzie zmieniał rynek pracy. Oczywiście wskutek pandemii jedne branże ucierpiały więcej, inne mniej, a kolejne rozkwitają, jak na przykład branża kurierska, natomiast możemy mówić, że następuje koniec rynku pracownika. Mamy bowiem mniej ofert pracy. Jednak trzeba zaznaczyć, że nie jest to jakiś dramatyczny spadek. Co ciekawe, zmniejszyło liczba ofert dla pracowników umysłowych, natomiast zwiększył się odsetek ogłoszeń dla pracowników fizycznych. Stało się tak, dlatego że pandemia spowodowała odpływ pracowników z Ukrainy, więc pracodawcy muszą ich kimś zastąpić – wyjaśnia dr Agnieszka Żmuda.   

Jak wynika z raportu, firmy doceniają także zdolność uczenia się pracownika i motywację do nieustannego podnoszenia kwalifikacji, odporność i umiejętność radzenia sobie z emocjami.

InYa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version