Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Urszulinie z przedstawicielkami kół gospodyń wiejskich z województwa lubelskiego. W czasie epidemii wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Panie miały nawet maseczki z wzorami ludowymi. Na spotkanie z prezydentem przyjechały wcześniej z przygotowanym repertuarem i nadziejami, że uda się zamienić kilka zdań z prezydentem Rzeczpospolitej.
– Jesteśmy z powiatu łukowskiego. Przyjechałyśmy na spotkanie z naszym panem prezydentem. Przede wszystkim podziękujemy prezydentowi za wszystkie działania skierowane do kół gospodyń wiejskich, pań, które kultywują nasze dziedzictwo narodowe, naszą kulturę, tradycję – mówią uczestnicy spotkania.
– Dzięki dotacjom praktycznie ruszyliśmy i reaktywowaliśmy to koło – mówi przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich „Biskupianki”: – Jeździmy na dożynki, spotykamy się z okazji Dnia Kobiet. Chcemy podziękować prezydentowi za dotychczasowe dotacje i poprosić o kolejne.
– Przede wszystkim chcę bardzo serdecznie podziękować drogim wspaniałym paniom za zaproszenie – mówił prezydent Andrzej Duda: – Jest to spotkanie kobiet, które – co dla mnie jest szczególnie cenne – są niezwykle zaangażowane w życie społeczne, są – jak to zawsze powtarzam – takimi autentycznymi twórcami społeczeństwa obywatelskiego w takim bardzo górnolotnym stwierdzeniu na obszarach wiejskich i na obszarach mniejszych miast, ale przede wszystkim są budowniczymi naszej tradycji. To jest przekazywanie tej tradycji z pokolenia na pokolenie, z matki na córkę, z babci na wnuczkę. Jednocześnie, oprócz tradycji, jest to też bardzo specyficzne budowanie więzi pomiędzy kobietami, gdzie kobiety mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, zwłaszcza te kobiety, które są bardziej życiowo doświadczone, z tymi młodszymi. To jest właśnie budowanie wspaniałej więzi, nie tylko tej bezpośrednio międzysąsiedzkiej, ale takiej, o której mówimy, że jest więzią wspólnotową. Byłem orędownikiem tej ustawy, która reguluje funkcjonowanie kół gospodyń wiejskich, która dała kołom gospodyń wiejskich możliwość uzyskania osobowości prawnej, a przede wszystkim która daje kołom gospodyń wiejskich możliwość uzyskania finansowania ze strony państwa. Może to nie są wielkie pieniądze. Chcę paniom powiedzieć, że w ostatnich dniach była nowelizacja tej ustawy i miałem przyjemność złożyć pod nią swój podpis. W tym roku będzie przewidziane 40 milionów złotych na funkcjonowanie kół gospodyń wiejskich. W zeszłym roku było to 30 milionów, a w 2018 roku – zaledwie 16,5 miliona. Te 40 milionów zapewni rzeczywiście możliwość wzięcia wsparcia ze strony państwa przez ponad 11 tysięcy kół gospodyń wiejskich. Najlepszym dowodem na to, co ta ustawa z 2018 roku dała kołom gospodyń wiejskich jest to, że od grudnia 2018 roku liczba kół gospodyń wiejskich w Polsce zwiększyła się praktycznie o drugie tyle, co było. To pokazuje jak bardzo pobudziło to do życia i tworzenia tych obywatelskich wspólnot.
Jutro (04.06) prezydent Andrzej Duda spotka się z mieszkańcami Chełma.
RMaj/RyK (opr. DySzcz)
Fot. Karolina Ryniak