Pomnik biłgorajskiej rodziny Trzcińskich, która ratowała Żydów podczas II wojny światowej stanął w mieście nad Białą Ładą. Inicjatorem upamiętnienia rodziny był Instytut Pamięci Narodowej.
– Historia państwa Trzcińskich to historia odwagi, poświęcenia i bohaterstwa mieszkańców Biłgoraja. W ich domu odbywało się tajne nauczanie, ojciec rodziny był żołnierzem AK, dawał schronienie żydowskim sąsiadom – mówi Paweł Jednacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Biłgoraj: – W budynku, w którym mieszkali Trzcińscy, Żydzi zorganizowali sobie kryjówkę. Przebywały i ukrywały się tam dwie rodziny. Żona Pawła Trzcińskiego codziennie nosiła ukrywającym się Żydom żywność. Niestety 17 lutego 1943 roku Niemcy odkryli tę kryjówkę i aresztowali Pawła i Wiktorię Trzcińskich. Byli torturowani. Zarekwirowano cały ich majątek. Zostali rozstrzelani 2 marca 1943 roku.
Pomnik w formie sześcianu z umieszczonym na froncie godłem narodowym i napisem informującym o historii rodziny Trzcińskich w języku polskim i angielskim stanął przed cmentarzem żydowskim przy ul. Konopnickiej.
Pomnik został oficjalnie przekazany miastu przez dr hab. Jacka Romanka – naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie.
TsF (opr. DySzcz)
Fot. TsF