Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie czeka na zgodę Ministerstwa Zdrowia na przekazanie osocza ozdrowieńców w celu produkcji leku przeciwko COVID-19. Osocze oddało 40 ozdrowieńców.
– Czekamy na zgodę na podpisanie umowy z lubelskim Biomedem w celu przekazania osocza – mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie Elżbieta Puacz: – W celach produkcji, czyli frakcjonowania immunoglobuliny aktycovidowskiej. Pamiętajmy, że to jest gotowy lek, skierowany bezpośrednio przeciwko temu wirusowi, który u nas był w Polsce, na Lubelszczyźnie. 10 procent ozdrowieńców przyszło, żeby oddać osocze. Wszystkie regionalne centra w Polsce czekają na to zielone światło, aby móc tu przekazać osocze ozdrowieńców, żebyśmy mieli swój polski lek. To jest bardzo ważne, że to będzie lek polski, skierowany na tego wirusa, który był na naszym terenie.
Projekt powstania leku na COVID-19 wspólnie realizują Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny numer 1 w Lublinie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii oraz Biomed-Lublin, a finansuje go Agencja Badań Medycznych.
PaSe (opr. DySzcz)
Fot. archiwum