Rozpoczyna się wakacyjna akcja „Bezpieczny przejazd”. W piątki na wybranych przejazdach kolejowych będą „ambasadorzy bezpieczeństwa”, którzy będą rozdawać kierowcom ulotki i tłumaczyć zasady bezpieczeństwa. Niestosowanie się do znaków w rejonie przejazdów kolejowych to główna przyczyna wypadków na torach.
– Od dwóch lat wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe w Lubelskiem są oznaczone specjalnymi żółtymi naklejkami – mówi dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie, Andrzej Matysiewicz.
Systematycznie, z roku na rok, spada liczba wypadków na przejazdach drogowo-kolejowych. Jednak wciąż zdarzają się kierowcy, którzy wjeżdżają na przejazd mimo opuszczonych rogatek.
– Takie sytuacje najczęściej kończą się uszkodzeniem infrastruktury przejazdu, jednak każda jest bardzo poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia – mówi Piotr Stefaniuk z komendy regionalnej Straży Ochrony Kolei w Lublinie.
Do częstych błędów należy ignorowanie znaku STOP. – To była przyczyna ostatniego, śmiertelnego wypadku na przejeździe w naszym regionie – mówi dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie Andrzej Matysiewicz.
Liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych spada. W 2019 roku w województwie lubelskim doszło do 11 takich zdarzeń. W tym roku doszło do 4 wypadków, zginęła jedna osoba.
MaK / SzyMon
Fot. KWP Lublin