Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w sieci świętuje Światowy Dzień Ochrony Środowiska. W zamieszczonych na stronie uczelni i na Facebooku filmach naukowcy zwracają uwagę na rolę nauki w ochronie środowiska, delikatność litosfery, groźne zmiany klimatu czy też zagrożenie obszarów polarnych.
– Ważne byśmy chronili środowisko zaczynając od siebie, nie czekając na działania rządów i wielkie inwestycji – mówi dr Jolanta Rodzoś, prof. UMCS, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. – Powinniśmy ograniczyć naszą konsumpcję. Żyjemy w świecie konsumpcjonizmu, gdzie nabywanie dóbr i wymiana na nowsze modele są wpisane w życie. Jeślibyśmy ograniczyli potrzeby w tym zakresie, moglibyśmy ochronić trochę surowców i wody, emitować mniej zanieczyszczeń do środowiska i zmniejszyć problem składowania i utylizacji odpadów.
Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez ONZ blisko pół wieku temu. Obchodzony jest w około stu krajach na świecie.
W obchodzone 5 czerwca święto wpisuje się film „Można panikować„. Dokument o katastrofie klimatycznej, przedstawionej oczami polskiego naukowca, bierze udział w konkursie festiwalu Docs Against Gravity. Film do 7 czerwca dostępny jest w serwisie YouTube.
SzyK / opr. ToMa