Ukraińskie odznaczenia państwowe dla Krzysztofa Żuka i ks. Stefana Batrucha

dsc0670 2020 06 29 120134

Prezydent Krzysztof Żuk (na zdj.) został odznaczony orderem „Za Zasługi” przyznanym przez prezydenta Ukrainy z okazji tamtejszego Dnia Konstytucji. Ustanowione w 1996 roku państwowe odznaczenie ukraińskie do tej pory trafiło do takich Polaków jak Jerzy Kłoczowski, Zbigniew Brzeziński czy Bogdan Borusewicz.

– To dla naszego miasta wielkie wyróżnienie, doceniające aktywną współpracą, którą od lat prowadzimy z miastami partnerskimi z Ukrainy. Co roku realizujemy kilkadziesiąt wspólnych przedsięwzięć i projektów, głównie w dziedzinie wspierania samorządności lokalnej, kultury, sportu, edukacji i biznesu. Takich działań do tej pory zrealizowaliśmy już blisko 400. Nasze kontakty są bardzo ważne również w kontekście wykorzystania środków europejskich. Lublin w partnerstwie z ukraińskimi miastami zrealizował kilkanaście projektów współfinansowanych z funduszy europejskich m.in. w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Natomiast Order Księcia Jarosława Mądrego 5 klasy otrzymał proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, ks. Stefan Batruch. To państwowe odznaczenie za wybitne zasługi dla Ukrainy w różnych dziedzinach

Miasto Lublin jest miastem partnerskim dla 7 miast w Ukrainie: Łuck (1996), Ługańsk (1996), Starobielsk (1996), Lwów (2004), Iwano-Frankiwsk (2009), Równe (2013) i Sumy (2013). Z innymi współpraca prowadzona jest na podstawie listu intencyjnego – to 5 miast zaprzyjaźnionych: Winnica (2013), Kamieniec Podolski (2016), Krzywy Róg (2017), Dniepr (2017), Charków (2017).

Jednym z najaktywniejszych obszarów współpracy z ukraińskimi miastami jest kultura. Lublin jest ważnym miejscem działań artystycznych, spotkań oraz dyskusji artystów z Polski i Ukrainy. Wśród licznych przedsięwzięć realizowanych w Lublinie ważne miejsce zajmują festiwale, koncerty, wydarzenia organizowane przez miejskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Lubelskie galerie regularnie prezentują ukraińską sztukę współczesną. W ramach projektów kulturalnych koordynowanych przez Miasto Lublin sfinansowano stworzenie i wyposażenie profesjonalnych pracowni miedialab w trzech ukraińskich miastach (Tarnopolu, Iwano-Frankiwsku i Równym).

Od lat miasto wspiera także lubelskie uczelnie w procesie ich umiędzynarodawiania i pozyskiwania studentów zagranicznych. Służy temu specjalny wieloletni program Study in Lublin, w ramach którego Lublin prowadzi m.in. aktywną działalność promocyjną i rekrutacyjną na Ukrainie m.in. poprzez obecność na targach edukacyjnych. W chwili obecnej studenci z Ukrainy stanowią najliczniejsza grupę studentów zagranicznych (prawie 4000 osób z ogólnej liczby 7200, co stanowi najwyższy wskaźnik umiędzynarodowienia uczelni w Polsce). Jest to też grupa studentów, która najliczniej i najchętniej zostaje w naszym mieście i podejmuje tu pracę zawodową po zakończeniu studiów.

W 2018 z inicjatywy miasta Lublin wspólnie z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, miastem partnerskim Nancy we Francji oraz Uniwersytetem Lotaryńskim w Nancy powołano Centrum Europejskiego UMCS. Partnerami ukraińskimi w projekcie są: Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza oraz Podkarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka. Centrum Europejskie UMCS jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną, która prowadzi działalność badawczą i dydaktyczną w zakresie problematyki integracji europejskiej w perspektywie interdyscyplinarnej. Centrum umożliwia studiowanie na dwuletnich studiach stacjonarnych II stopnia na kierunku Prawo międzynarodowe Prawo Unii Europejskiej i uzyskanie podwójnego dyplomowania (dyplom UMCS i Uniwersytetu Lotaryńskiego w Nancy) dla spełniających kryteria rekrutacyjne studentów z Ukrainy.

Lublin wspiera także reformę decentralizacyjną wdrażaną w ukraińskich miastach, realizując szereg projektów i działań dotyczących m.in. planowania strategicznego, budżetów partycypacyjnych i innych narzędzi, tworzenia straży miejskich, biur obsługi mieszkańców, młodzieżowych rad miasta, nowoczesnych rozwiązań energetycznych i miejskiego transportu, promocji miasta, pozyskiwania funduszy europejskich. Organizowany corocznie Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej jest miejscem spotkań praktyków współpracy rozwojowej i transgranicznej oraz stanowi platformę dialogu środowisk nauki, kultury, edukacji, władz samorządowych i państwowych, twórców z tej części Europy.

Rozporządzenie Prezydenta Ukrainy opublikowane 27 czerwca jest dostępne tutaj.

Źródło: Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin

Fot. archiwim

Exit mobile version