Weekend będzie bardzo ciepły. Temperatura może sięgnąć nawet 30 stopni. Jednakże synoptycy przewidują także lekkie opady deszczu, a czasami nawet burze.
– W ciągu ostatnich kilku dni mamy napływy powietrza z kierunków południowo-wschodnich – o szczegółach mówi Grzegorz Kołodziej, meteorolog i członek Stowarzyszenia Klimatologów Polskich. – Jest to powietrze ciepłe, wilgotne, nawet można powiedzieć pochodzenia zwrotnikowego, ale trochę przetransformowane i zmienione. W sobotę ta pogoda będzie się utrzymywała, przy czym może być jeszcze cieplej. Możemy oczekiwać, że temperatury na obszarze województwa lubelskiego będą w przedziale 28-30, a lokalnie mogą przekroczyć nawet granicę 30 stopni Celsjusza – dodaje.
– Temperatura maksymalna będzie sięgać 29-31 stopni. Jeżeli mamy temperatury powyżej 30 stopni, mówimy wówczas o upale – tłumaczy Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Niestety powietrze, jakie zalega nad województwem lubelskim, jest bardzo wilgotne i niestabilne. W związku z tym będziemy obserwowali również burze, podczas których może spaść nawet do 20 milimetrów deszczu i to w bardzo krótkim czasie. Do tego porywy wiatru, które mogą sięgać do 70 kilometrów na godzinę, a jeżeli komórka będzie bardzo wypiętrzona, to nawet do 100 kilometrów na godzinę – dodaje.
– Troszeczkę za duszno jest, ale lekko wakacyjnie. Lepiej niż wczoraj – stwierdzają mieszkańcy województwa. – Myślę, że będzie burza wieczorem. Tak jak wczoraj – dodaje mieszkanka.
– Jestem otwarta na każdą pogodę i w każdej potrafię odnaleźć coś dla siebie. Co będzie, to będzie – dodaje inna mieszkanka.
– W najbliższych dniach również wystąpią burze w związku z czarnomorską masą powietrza, która jest bardzo wilgotna – twierdzi Piotr Żurowski ze stowarzyszenia „Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska”. – Najmocniejsze i najsilniejsze burze mogą wystąpić późnym popołudniem i wieczorem. W kolejnych dniach można się ich spodziewać. Z tym, że niektóre mogą być nieco bardziej „zorganizowane”, a niektóre lokalnie. Wszystko zależy od warunków i szybkości tworzenia się burz – tłumaczy.
– Można liczyć, że jeśli ktoś lubi opalanie się, może nieco skorzystać – mówi Grzegorz Kołodziej. – Natomiast oprócz słońca jest świadomość, że od czasu do czasu niebo przesłaniają chmury. Może i dobrze, bo nie jest to taka typowa pogoda wyżowa, letnia, kiedy przez praktycznie cały dzień jest bezchmurnie i praży słońce. Nie! Jest to pogoda, która będzie z umiarkowanym zachmurzeniem, a przejściowo nawet z dużym. Fakt, że przez dużą część dnia mogą to być chmury wysokie, oznacza praktycznie, że może być ładna pogoda – dodaje.
– Dobrze, że pada, niekoniecznie dobrze, że są burze – mówi jednak z lublinianek. – Jakiś balans by się przydał. Jest lato, to ma być gorąco. Wiaterek wieje, więc jest w porządku – dodaje.
Osoby, które na weekend zamierzają wyjechać w góry czy do parków narodowych, powinny sprawdzać pogodę na bieżąco dzień oraz słuchać komunikatów pogodowych – zachęcają klimatolodzy.
InYa / WT
Fot. pixabay.com