Maseczki, odległość między wiernymi – tegoroczne uroczystości Bożego Ciała przebiegać będą pod znakiem koronawirusa i związanego z nim reżimu sanitarnego.
W czwartek (11.06) Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszej Krwi i Ciała Chrystusa. Towarzyszą jej tradycyjne procesje ulicami miast i miasteczek. W tym roku wierni muszą jednak dostosować się do zasad sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa.
O znaczeniu święta mówi proboszcz parafii Św. Rodziny w Lublinie, ks. Tadeusz Pajurek: – To jest publiczne wyznanie wiary katolików. Najświętszy sakrament jest przechowywany w kościele, w tabernakulum, jest wystawiony do adoracji, a teraz wychodzi na ulice i miasta, aby pobłogosławić naszym wiernym.
Boże Ciało to święto, które zwraca uwagę na tajemnicę prawdziwej obecności Pana Jezusa pośród ludzi w Najświętszym Sakramencie – mówi rzecznik Kurii Metropolitalnej w Lublinie, ks. Adam Jaszcz: – W Polsce ważnym punktem tej uroczystości jest oczywiście procesja eucharystyczna. W warunkach rygoru sanitarnego, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi, podczas zgromadzeń poza kościołami uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry lub zakrywania ust i nosa. Nie obowiązuje limit 150 osób. Przypomnieliśmy te przepisy księżom proboszczom, którzy będą organizowali procesje Bożego Ciała.
– Procesja w tym roku będzie wyjątkowa, dlatego że powinniśmy przestrzegać norm sanitarnych. Msza święta będzie na zewnątrz kościoła. Będziemy również szli ulicami w dużych odstępach – mówi ks. Tadeusz Pajurek.
– Pomimo tych luzujących się obostrzeń nie ulegajmy wrażeniu, że problem się skończył, że koronawirusa już nie ma – mówi Magdalena Kaproń z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie: – Wiemy, że ten wirus przenosi się drogą kropelkową poprzez bliski kontakt z drugą osobą. Tegoroczna sytuacja związana z epidemią spowodowała, że w wielu miejscach w Polsce nie będzie tradycyjnej procesji do czterech ołtarzy. Pojawiają się inne formy, na przykład procesja wokół kościoła lub też może się to odbyć we wnętrzu kościoła.
– W naszej diecezji obowiązują obostrzenia sanitarne – przypomina rzecznik prasowy kurii siedleckiej, ks. Jacek Świątek: – Same procesje będą się odbywać jak każdego roku, z tym że oczywiście każda z parafii ma dowolność czy zrobi to na terenie przykościelnym czy pozakościelnym. Tak samo jeżeli jest więcej parafii w danym mieście, jest tu również pozostawiona dowolność czy będzie jedna procesja ogólnomiejska czy też będą to procesje w poszczególnych parafiach. Wszystko pozostawione jest też roztropności duszpasterzy. Procesja Bożego Ciała jest pewną tradycją, która jest bardzo mocno wpisana w religijność polską. Być może w tym roku te procesje nie okażą się mniej liczne niż w latach ubiegłych.
– Wszyscy wierni, którzy normalnie uczęszczają do kościoła powinni się pojawić, ale osoby, które mają lęk albo jakieś zakażenia czy kaszel, nie powinny przychodzić na procesję i pozostać w domu. Natomiast wszystkie osoby muszą koniecznie przyjść w maskach. Będziemy starali się przestrzegać tych zasad, aby tak duża ilość ludzi zachowała bezpieczeństwo – podkreśla ks. Tadeusz Pajurek.
– Musimy zdać sobie sprawę, że już jedna osoba zakażona, która bierze udział w zgromadzeniu, to potencjalne ognisko zakażenia – mówi Magdalena Kaproń: – Z takiej jednej zakażonej osoby możemy mieć za chwilę osób kilkadziesiąt. Wśród osób chodzących do kościoła są osoby starsze, obciążone chorobami współistniejącymi, a co za tym idzie – osoby, które są w grupie ryzyka. Dlatego też nie patrzmy tylko na siebie i dbajmy o siebie nawzajem.
Do tradycyjnego organizowania liturgicznych obchodów uroczystości Bożego Ciała, w tym procesji z uwzględnieniem obowiązujących przepisów, zachęca duszpasterzy biskup zamojsko-lubaczowski.
Procesjom będą towarzyszyć utrudnienia w ruchu na ulicach miast, a także zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
Szczegóły dotyczące zmian oraz formy w jakiej odbędą się czwartkowe uroczystości znaleźć można na stronach kurii oraz poszczególnych parafii.
PaSe (opr. DySzcz)
Fot. Twitter MZ