W Lubartowie powstaną kontenery mieszkalne. Lubelska Akcja Lokatorska: „To złe działanie”

construction containers 100459 960 720 2020 06 01 175834

Lubelska Akcja Lokatorska protestuje przeciwko kontenerom mieszkalnym w Lubartowie. W kwietniu rada miasta przeznaczyła na ten cel 200 tysięcy złotych. Miałyby one być tanim substytutem lokali socjalnych.

Lubelska Akcja Lokatorska za kilka dni rozpocznie zbieranie podpisów przeciwko powstawaniu mieszkań kontenerowych w Lubartowie, a także w Lublinie i Puławach.

– Jest to złe działanie, skompromitowane w większości samorządów w Polsce – mówi Michał Wolny z Lubelskiej Akcji Lokatorskiej. – To segregowanie ludzi, spychanie ich, tak jak w Lubartowie na sam kraniec miasta. Ale jest to też stygmatyzowanie mieszkańców w kryzysie finansowym, zamiast szukania realnych pomysłów na rozwiązanie problemów zadłużenia lokatorów. A nie oszukujmy się, te kontenery socjalne będą dla tych lokatorów rozwiązaniem na stałe.

Większość lubartowskich radnych miejskich poparła pomysł zakupu kontenerów. – W tej chwili miasto nie dysponuje żadnymi mieszkaniami socjalnymi i w razie sytuacji awaryjnej niestety nie bylibyśmy w stanie zapewnić mieszkańcom w potrzebie żadnego lokum – wyjaśnia radny miejski Lubartowa, Piotr Kusyk. – W tamtym roku była taka sytuacja, że spłonęło mieszkanie w jednym z bloków i lokatorzy nie mieli, gdzie się podziać. Gdy pojawią się te kontenery, będzie można zapewnić w każdej chwili mieszkanie na krótszy okres. Trzeba podkreślić, że to są kontenery prefabrykowane, wyposażone w instalację wodno-kanalizacyjną, oświetleniową czy ogrzewanie.

Również burmistrz Lubartowa, Krzysztof Paśnik podkreśla, że kontenery mają służyć jako lokale tymczasowe. – Oprócz tego, że jesteśmy dalej zainteresowani budową mieszkań komunalnych w ramach projektu „ Mieszkanie Plus”, chcemy też zakupić budynki, które można dostosować do stworzenia mieszkań socjalnych. Jednym z elementów tej polityki jest również zakup kontenerów – mówi Krzysztof Paśnik. – Ale za mojej kadencji nigdy nie będzie tak, że będziemy budowali getta. Zabudowa kontenerowa miała być takim dodatkiem na teraz, na już. Taki kontener zaopatrzony w łazienkę i kącik kuchenny, będziemy chcieli wykorzystać na wypadek losowy lub jako mieszkanie tymczasowe.

– Lublin nie przewiduje możliwości zakupu kontenerów mieszkalnych. Nie przypominam sobie też, żeby taka idea kiedykolwiek była rozważana. Generalnie staramy się przenosić osoby, które nie płacą czynszu do lokali o obniżonym standardzie. Natomiast poruszamy się wyłącznie w obszarze zasobu mieszkaniowego miasta Lublin, bez tego rodzaju rozwiązań – stwierdza Łukasz Bielik z Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie.

– Takie gminy jak Lubartów czy Puławy nie mają tak dużego problemu z zadłużeniem lokatorów jak Lublin, gdzie przez ostatnich 20 lat ten problem bardzo nabrzmiał – uważa Michał Wolny. – W Puławach czy Lubartowie można więc jak najbardziej próbować tę sprawę rozwiązać czy to poprzez rozłożenie na raty, czy dodatki mieszkaniowe albo lepsze stosowanie zapomogi.

– Zadłużenie w całym naszym zasobie to prawie 195 milionów złotych. Szacujemy, że na koniec roku 2019 około 65% lokali posiadało jakieś zadłużenie. Z tego rekordziści mieli zaległości w wysokości blisko pół miliona złotych – informuje Łukasz Bielik. – Niestety odpracowanie długu nie cieszy się znaczącym zainteresowaniem. Natomiast zawieramy bardzo dużo ugód na ratalną spłatę, po ustaleniu z dłużnikiem takiej wysokości raty, żeby nie obciążała ona w nadmiernym stopniu jego budżetu. W każdym roku przeprowadzamy około 20 eksmisji – dodaje Łukasz Bielik.

Należy dodać, że w Puławach radni odrzucili w 2019 roku koncepcję kontenerów mieszkaniowych.

JPi / LilKa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version