W obawie przed koronawirusem. Dwukrotnie wzrosła liczba osób z depresją i zaburzeniami lękowymi

girl 1149933 1920 2020 06 19 111736

Stan epidemii powodem podwyższonego poziomu depresji i lęku wśród Polaków. Psychologowie z kilku uczelni, w tym z KUL-u ocenili, że parametry te wzrosły dwukrotnie w porównaniu do stanu przed pandemią.

Z badań wynika, że najwyższy poziom objawów depresji i lęku, zaobserwowano w grupie od 18. do 24. roku życia. – Stres u młodych ludzi spowodowany był – nie tyle obawą o zdrowie, ale koniecznością pozostania w domach i ograniczenia kontaktów z przyjaciółmi, mówi dr Andrzej Cudo z Katedry Psychologii Eksperymenralnej KUL, współautor badania.   

Z kolei osoby starsze –  powyżej 55 lat – przede wszystkim przeżywały poczucie zagrożenia zdrowia i życia własnego oraz bliskich. Dokuczały im także samotność, ograniczenie wolności i konieczność zmiany stylu życia.

 Wyższy poziom objawów depresji i lęku występował też u osób znajdujących się w gorszej sytuacji materialnej i singli. Lepiej radzili sobie ci, którzy przeszli już w życiu kryzysy np. osoby rozwiedzione. 

Naukowcy mają nadzieję, że nasilone objawy depresji i lęku są przejściowe u większości osób. Planują kolejne badania w tym zakresie.

Raport przygotowali psychologowie z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej.

SzyK / SzyMon

Fot. pixabay.com

Exit mobile version