W Piotrowicach będą powstawać pojazdy przyszłości

102816560 3029841487110765 346450405900681216 o 2020 06 05 170310

W Piotrowicach w powiecie lubelskim będą powstawać prototypy pojazdów elektrycznych  i hybrydowych. Dziś (05.06) oficjalnie otwarto pracownię konstrukcyjno-wdrożeniową, stworzoną przez Powiat Lubelski i Instytut Elektrotechniki w Warszawie. 

Pracownia powstała na terenie Zespołu Szkół Techniki Rolniczej im. Wincentego Witosa w Piotrowicach.

– Uczniowie będą mogli odbywać u nas praktyki i brać udział w prowadzonych przez nas warsztatach – mówi dyrektor Instytutu Elektrotechniki w Warszawie, Jacek Szczot.

Dlaczego biuro projektowo-konstrukcyjne powstało właśnie w Piotrowicach?

– Wybieranie przez nas mniejszych ośrodków wynika z tego, że idziemy tam, gdzie są fachowcy. A w Warszawie zaczęło ich brakować. Ściągnięcie ludzi do stolicy oznacza podniesienie kosztów. Stwierdziliśmy, że wyjedziemy do specjalisty, który jest w terenie. I tutaj tych specjalistów znaleźliśmy – wyjaśnia Jacek Szczot.

– Instytut Elektrotechniki poszukiwał spokojnego miejsca do pracy badawczo rozwojowej, a tu mamy szkołę, która zajmuje się sprawą pojazdów, mechaniki. Wydaje się, że jest to idealny przykład na połączenia nauki i praktyki – dodaje starosta lubelski Zdzisław Antoń.

CZYTAJ: W Piotrowicach powstaną prototypy pojazdów elektrycznych

– Jest tu przede wszystkim pracownia konstruktorska, przeznaczona do tworzenia różnego typu pojazdów, ale również do budowy oprzyrządowania do nich oraz do napędów elektrycznych. Zamierzamy najpierw projektować, a później budować prototypy bardzo innowacyjnych pojazdów elektrycznych – opowiada Jacek Szczot.

– Będziemy tworzyć różne konstrukcje, począwszy do małych pojazdów dla ogrodnictwa i służb komunalnych oraz dla miast, gdzie będą obsługiwały strefy zamknięte dla normalnego ruchu kołowego. Ale będziemy także konstruować samochody dostawcze i autobusy – wyjaśnia Waldemar Rumiński, szef działu rozwoju i koordynator ds. mobilności w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Elektrotechniki w Warszawie.

– Technologia, która jest na rynku, pozwala nam na rozwinięcie wielu możliwych rozwiązań i zastosowanie ich w motoryzacji. Z jednej strony są to klasyczne pojazdy w pełni elektryczne. Ale mamy również wiedzę konieczną do budowania pojazdów elektrycznych w oparciu o wodorowe ogniwa paliwowe – dodaje Waldemar Rumiński.

– Pracownia rozwijać się będzie również w kierunku energii odnawialnej. Stąd pozyskujemy fachowców. Mamy już zalążki tego nowego zespołu. Bardzo przydatna dla nas jest współpraca z  Zespołem Szkół Techniki Rolniczej, ponieważ kształci on kadry fachowe dla naszej branży – stwierdza Jacek Szczot.

– Myślę, że uczniowie będą mogli podglądać prace Instytutu i wyciągać wnioski z najnowocześniejszych technologii – uważa Janusz Baran, dyrektor Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach. – Uczniowie oglądali też pracę Instytutu Elektrotechniki w Warszawie. Mamy też zapewnienie, że placówka może przyjąć kilku uczniów na praktyki zawodowe. Bardzo cieszymy się, że pracownia powstała, tu w Piotrowicach.  

– W pracowni będą konstruowane pojazdy i wdrażane do etapu prototypów. Następnie będziemy chcieli współpracować z firmami, które będą chciały wprowadzać te pojazdy do produkcji seryjnej i je sprzedawać – tłumaczy Waldemar Rumiński.

– Mają to być pojazdy, które znajdą swoje miejsce w przemyśle. Stąd lokalizacja i możliwość wykorzystania absolwentów szkoły jest dla nas bardzo zasadna, bo kadry produkcyjne i obsługi trzeba przygotować – dodaje Jacek Szczot.

W pracowni konstrukcyjno-wdrożeniowej w Piotrowicach zatrudnionych jest 10 osób. Docelowo ma być ich 15. 

MaTo / opr. ToMa

Fot. Facebook Powiat Lubelski – Starostwo Powiatowe w Lublinie

Exit mobile version