W Polsce jest coraz mniej bocianów

stork 5301048 1920 2020 06 22 190418

Spada liczebność bocianów białych obserwowanych w Polsce. Trend od lat zauważają naukowcy. 

Z badań wynika, że pomiędzy 2001 rokiem, a 2015 rokiem liczebność bocianów białych w Polsce spadła o 17%. – 2020 rok również nie jest dla tych ptaków łaskawy – mówi w rozmowie z Radiem Lublin ornitolog profesor Marcin Polak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Obserwujemy, że wiele gniazd jest pustych, czyli pary, na przykład przyleciały, ale nie przystąpiły do rozrodu. Tam, gdzie są lęgi liczba młodych jest mała. Średnio to są 2-3 młode, podczas gdy w dobrych latach bociany nawet do 5 młodych mogły wyprowadzać z lęgu – dodaje.

– Trudno nie zauważyć, że bocianów jest coraz mniej – opowiada miłośniczka ptaków Małgorzata Kron z Warszawy, która od ponad 20 lat swój urlop spędza w nadbużańskiej miejscowości Bubel Granna. – Na początku, jak przyjeżdżałam, to byłam zachwycona, bo na każdym słupie były bociany. U moich gospodarzy też były bociany, a jak pojechałam do Bubla Starego, to tam na każdym słupie były 2 bociany z małymi. Zaczęłam się temu przyglądać i teraz naprawdę jestem przerażona – dodaje.

Anna Bizoń, podobnie, jak tysiące internautów, obserwuje bocianie gniazdo w Sławacinku Starym, gdzie zainstalowano kamerkę. – W tym roku mamy tam niestety tylko 1 pisklę – zaznacza.

Jednym z głównych powodów spadku liczebności bocianów są zmiany klimatyczne. – W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy bardzo suche lata – tłumaczy profesor Polak. – Nie było śniegu, pokrywy śnieżnej zimą. W związku z czym poziom wody na ternach podmokłych, w dolinach rzecznych, oczkach wodnych obniżył się drastycznie, a bocian biały bardzo lubi w sąsiedztwie swoich gniazd różnego rodzaju mozaikę terenów podmokłych – dodaje.

Drugim powodem jest intensyfikacja rolnictwa. – Ten krajobraz rolniczy zmienia się na naszych oczach na taką intensywną produkcję – twierdzi profesor Polak. – To oczywiście nie pozostaje bez wpływu na bociana białego, ponieważ jest to ptak krajobrazu rolniczego żeruje głównie na ternach otwartych, różnego rodzaju łąkach, polach uprawnych czy miedzach. Tych ofiar, którymi się odżywia też jest coraz mniej – dodaje.

– To przykre, bo bocian to taki symbol Polski – zaznacza Kron.

Ornitolodzy liczenie bocianów białych na terenie powiatu bialskiego planują w połowie lipca.

MaT / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version