Wybory korespondencyjne – jak to się robi?

wybory 2020 06 08 173615

28 czerwca odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z możliwością głosowania korespondencyjnego. Co to oznacza w praktyce?

Domyślnym sposobem głosowania będzie głosowanie w lokalu wyborczym. Jeżeli jednak chcemy, możemy złożyć odpowiedni wniosek, aby móc glosować korespondencyjnie. Jeżeli ktoś mieszka za granicą, to zamiar głosowania korespondencyjnego do właściwego konsula musi zgłosić do 13 czerwca włącznie. Jeżeli mieszkamy na terenie Polski, to termin zgłoszenia woli głosowania korespondencyjnego, zgłoszenia na ręce właściwego komisarza wyborczego, za pośrednictwem urzędu gminy, upływa 16 czerwca.

– Taki wniosek składa się do urzędu gminy, w którym się znajduje w spisie wyborców – mówi Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego: – Czyli ci wyborcy, którzy nie zmieniali dotychczas miejsca zamieszkania, są w stałym rejestrze wyborców i to jest ich dotychczasowe miejsce, w którym zawsze głosowali. Natomiast wyborcy, którzy się dopisali do spisu wyborców, ponieważ gdzieś indziej przebywają, to w tym miejscu, w którym się dopisali do spisu wyborców będą mogli taki zamiar głosowania korespondencyjnego zgłosić. Zgłoszenie musi nastąpić w formie pisemnej, ustnej, bądź przez platformę ePUAP. Wyborcy otrzymają pakiety wyborcze do skrzynek, najpóźniej do wtorku przed wyborami, czyli do 23 czerwca. Jeśli takiej skrzynki nie posiadają, bądź skrzynka nie spełnia wymogów, operator wyznaczony, czyli Poczta Polska, pozostawi informację w drzwiach i wyborca będzie miał maksymalnie jeden dzień na to, żeby odebrać taki pakiet wyborczy we wskazanym w tym zawiadomieniu urzędzie pocztowym. Otrzyma także informację kiedy i w jakich godzinach ten urząd będzie czynny, kiedy będzie mógł odebrać ten pakiet. Jest jeszcze możliwość taka, żeby we wniosku o zamiarze głosowania korespondencyjnego zgłosić chęć osobistego odbioru pakietu w urzędzie gminy.

Do 23 czerwca można złożyć wniosek o możliwość głosowania korespondencyjnego, o ile przebywać będziemy w dniu głosowania na obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub w izolacji w warunkach domowych. Natomiast jeśli zostalibyśmy objęci obowiązkową kwarantanną, izolacją lub izolacją w warunkach domowych po piątym dniu przed dniem głosowania, czyli po 23. czerwca, wówczas stosowny wniosek, by glosować korespondencyjnie możemy złożyć do 26 czerwca, czyli do piątku przed dniem głosowania.

W każdym przypadku, jeżeli będziemy glosować korespondencyjnie, do piątku 26 czerwca musimy kopertę zwrotną z pakietem do głosowania wrzucić do skrzynki pocztowej znajdującej się na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza, właściwa dla danego wyborcy, albo musimy dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem innej osoby, kopertę zwrotną z pakietem do głosowania do właściwego urzędu gminy w przypadku głosowania korespondencyjnego w kraju, albo do właściwego konsula w przypadku głosowania korespondencyjnego za granicą.

Możemy jeszcze dostarczyć kopertę zwrotną z pakietem do głosowania osobiście, lub za pośrednictwem innych osób, do właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów, czyli 28 czerwca między godz. 7.00 a 21.00, ponieważ w tych godzinach czynne będą lokale wyborcze. Tego też dnia ci, którzy zdecydują się glosować osobiście, będą mogli udać się do lokali wyborczych.

DT/WP

Fot. archiwum

Exit mobile version