Zamojszczyzna: obrzędy poświęcenia pól

dsc 2673 2020 06 11 200630

Na Zamojszczyźnie trwają obrzędy poświęcenia pól. Połączone są one z mszami świętymi polowymi i specjalnymi procesjami. Dziś takie nabożeństwa odbyły się m. in. w powiecie biłgorajskim.

– Obrzęd błogosławieństwa pól ma podwójny charakter – mówi biblista, ks. dr Sławomir Korona: – Myśl przewodnia obrzędu poświęcenia pól to przede wszystkim wdzięczność Bogu za dzieło stworzenia, za ziemię, która wydaje plon i żywi każdego człowieka. Z drugiej strony jest to prośba o uświęcenie pracy rolnika i o to, aby odpowiedzialnie i odpowiednio rozdzielano plony ziemi. Obrzęd błogosławieństwa pól to wyjątkowa okazja, żeby podziękować Bogu za to, że karmi do syta ludzi bez wyjątku.

Obrzęd ma charakter zbliżony do procesji Bożego Ciała. Aktualne przepisy Kościoła katolickiego określają, że błogosławieństwo pól może się odbyć w formie procesji do czterech „stacji” – przydrożnych kaplic, krzyży lub figur.

Przy stacjach czyta się fragmenty Ewangelii, a procesji towarzyszy śpiew Litanii do Wszystkich Świętych oraz Suplikacji. Z kolei msza święta celebrowana z tej okazji ma specjalny formularz, tzw. „Mszy w okresie zasiewów”.

TsF (opr. DySzcz)

Fot. TsF/ archiwum

Exit mobile version