Zamość: Maria Sarnik-Konieczna w Alei Sław

20200626 130248 2020 06 26 204928

Architekt, była posłanka i pierwszy w historii Zamościa miejski konserwator zabytków, Maria Sarnik-Konieczna będzie gwiazdą 13. edycji zamojskiej Alei Sław. To m.in. jej staraniom przypisuje się wpisanie zamojskiego Starego Miasta na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Maria Sarnik-Konieczna odcisnęła ślad w krajobrazie architektonicznym i kulturowym Zamościa, więc to także forma uhonorowania 440. urodzin naszego miasta – mówi pomysłodawczyni i organizatorka Alei Sław, Teresa Madej: – Jej działalność nie ograniczała się tylko do prac konserwatorskich w Zamościu, ale była ważna również, jeśli chodzi o wymiar kraju, a nawet szerzej. Myślę, że w tej postaci i działaniach było wiele marzeń zbieżnych z marzeniami Jana Zamoyskiego, wielkiego Polaka, który budując miasto marzył i mówił: „Miasto będzie piękne, dobre i wieczne”.

Maria Sarnik-Konieczna od roku 1970 pełniła funkcję miejskiego, a w latach 1979-1984 wojewódzkiego konserwatora zabytków w Zamościu. W późniejszym okresie m.in. kierowała Departamentem Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i była honorowym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. W okresie 1980-1985 była bezpartyjnym posłem na Sejm PRL z okręgu zamojskiego.

W 2007 roku otrzymała tytuł Ambasadora Kultury Zamościa. Natomiast 2013 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz kultury polskiej i zachowania dziedzictwa kulturowego.

Maria Sarnik-Konieczna dołączy do znanych osób związanych z Zamościem, takich jak Jan Machulski, Beata Ścibakówna i Jan Englert oraz Jan Ptaszyn Wróblewski. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej jej działalności zaplanowano podczas uroczystej gali 14 sierpnia.

AlF (opr. DySzcz)

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version