01.08.2020 KALEJDOSKOP REGIONALNY Reportaż Dominika Gila „Warszawskiej syreny pieśń”

krystyna krahelska muzeum powstania warszawskiego 01 2020 07 30 222151

Krystyna Krahelska ps. Danuta zginęła w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego. Ratując życie rannym kolegom, została śmiertelnie postrzelona. Jednak jako autorka słów i kompozytorka piosenki „Hej chłopcy, bagnet na broń” oraz pierwowzór pomnika warszawskiej syrenki przez kolejne dni dawała otuchę walczącym, stając się symbolem wiary i niezłomności powstańców.

Urodzona na kresach i wychowana w patriotycznym była poetką czerpiącą inspiracje z miłości do przyrody i ludowych tradycji. Kochała śpiew, komponowała i archiwizowała ludowe piosenki oraz przyśpiewki. W trakcie niemieckiej okupacji związana z Lubelszczyzną, m.in. Włodawą, Pieszowolą, Puławami, a pośrednio także z Lublinem.

Z jednej strony niezwykle delikatna i wrażliwa, z drugiej niezniszczalna i twarda jak stal. Dumna ze swoich korzeni, z tradycji narodowych była jednocześnie bardzo skromna i tolerancyjna. Łaknąca miłości i ciepła, doświadczyła wojennej traumy i życiowych rozczarowań. Empatyczna do granic możliwości nie potrafiła przejść obojętnie obok potrzebujących, lecz sama nie otrzymała pomocy na czas.
Dzięki bezkompromisowym postawom, bogatej twórczości i przewrotnym losom do dziś inspiruje, a jej melodia snuje się między nami i układa w „Warszawskiej syreny pieśń”.

W reportażu wystąpili:
Regina Jachimczuk – koleżanka Krystyny Krahelskiej z okresu pobytu we Włodawie w czasie niemieckiej okupacji;
Marzena Grochowska – autorka biografii Krystyny Krahelskiej, dokumentalistka i popularyzatorka jej twórczości;
Marysia Zieńczuk – wokalistka zespołu Alegoria z Parczewa;
Andrzej Chodacki – lider, wokalista, autor tekstów i kompozytor utworów zespołu Alegoria z Parczewa;
Beata Tomecka – współautorka biografii Krystyny Krahelskiej, dokumentalistka i popularyzatorka jej twórczości;
Ignacy Czeżyk – nauczyciel i samorządowiec z Puław, poseł na Sejm RP X kadencji.
Fragmenty utworów zaprezentowanych w reportażu pochodzą z pierwszej płyty Zespołu Poetyckiego Alegoria z Parczewa, zatytułowanej „DROGA” (2017 rok) z tekstami Krystyny Krahelskiej i Andrzeja Chodackiego. Zespół w składzie: Maria Zieńczuk – śpiew, Lechosław Tarkowski – bas, Paweł Tarkowski – gitara, Dariusz Bednarz – perkusja, Andrzej Chodacki – autor muzyki, gitara i harmonijka ustna oraz śpiew.

Na „Kalejdoskop regionalny” w sobotę po godzinie 17.00 zaprasza Czesława Borowik.

Na zdj. fragment wystawy poświęcony Krystynie Krahelskiej w Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Adrian Grycuk / wikipedia.org

 

 

 

 

Exit mobile version