02.07.2020 Aktualności Radia Lublin

37985279 10155858650794385 2328611824850698240 n 2020 07 02 135050

Z misją ratowniczą wybrali się archeolodzy do Trzcińca w gminie Łaziska. Tam na wydmach znajduje się cmentarzysko datowane na około 1000 lat przed naszą erą, a teren dla miejscowej społeczności służy jako nielegalna kopalnia piachu.

CZYTAJ: Cmentarzysko na wydmach nielegalną kopalnią piachu. Archeologiczna misja ratownicza w Trzcińcu

Wkrótce przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpocznie się proces gangu, który zmuszał młode kobiety do uprawiania prostytucji. Prokuratura ustaliła, że gang działał co najmniej od marca do sierpnia 2018 roku. Jedną z poszkodowanych była 22-letnia Polka, której obiecano pracę opiekunki do dziecka.

CZYTAJ: Zmuszali młode kobiety do prostytucji. Groźny gang stanie przed sądem

30 czerwca w Miami zmarła wybitna chełmianka i światowej sławy skrzypaczka Ida Haendel. Rozpoczęła grę na skrzypcach w wieku 3 lat, pierwszy koncert zagrała mając ich 4. Jako siedmiolatka wzięła udział w I Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, będąc najmłodszym uczestnikiem w historii tego wydarzenia.

CZYTAJ: Nigdy nie zapomniała o Chełmie. Wspomnienie legendarnej skrzypaczki Idy Haendel

Rozpoczął się nabór wniosków do programu małej retencji „Moja Woda”. Idea programu jest bardzo prosta – chodzi o to, aby nie marnowała się ani kropla deszczówki. Ma być ona gromadzona w zbiornikach, a potem wykorzystywana do podlewania ogródków lub trawników. Budżet programu w skali kraju to 100 milionów zł.

CZYTAJ: Zatrzymać każdą kroplę wody. Ruszył nabór wniosków do programu małej retencji

Do 2032 roku azbest powinien zniknąć z budynków, dachów i elewacji. Lubelszczyzna jednak jest nadal jednym z najbardziej zanieczyszczonych azbestem regionów w Polsce.

CZYTAJ: Azbest wciąż problemem w regionie

Barokowe malowidła ścienne zostały odkryte w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych na terenie modernizowanej obecnie Akademii Zamojskiej. Polichromie znajdują się na sklepieniu i ścianach w pomieszczeniach na parterze w skrzydle północno-zachodnim.

CZYTAJ: Barokowe polichromie: niezwykłe odkrycie podczas prac konserwatorskich Akademii Zamojskiej

Sukces Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wynalazek, który pomoże w profilaktyce lub leczeniu miejscowych zakażeń, zdobył złoty medal na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji Intarg 2020.

CZYTAJ: Lublin: medyczny wynalazek na medal

Audycję poprowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version