02.08.2020 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

kopia nie tylko rozrywkowa 2020 07 31 153019

Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2020 rozpoczyna się w niedzielę w Zamościu. Studio „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“ umieścimy na zamojskim Rynku Wodnym, a program rozpoczniemy od rozmowy z twórcą festiwalu, menadżerem kultury, Piotrem Dudą, który powołując kilka lat temu do życia to wydarzenie, symbolicznie wrócił do rodzinnego miasta. Czy festiwal literacki może być szansą na rozwój regionu?

Magdalena Kłos-Podsiadło jest kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego na festiwalu w Szczebrzeszynie. Porozmawiamy o tegorocznych wydarzeniach przygotowanych dla najmłodszych. Ale także o obchodzącym w tym roku 15 lecie działalności wydawnictwie Wytwórnia, którego Magdalena Kłos-Podsiadło jest współzałożycielką. W czym tkwi sekret tego, że wydawane w Wytwórnię książki zdobywają największe krajowe i międzynarodowe nagrody?

Powieściopisarz i scenarzysta Marcel Woźniak jest m.in. autorem biografii Leopolda Tyrmanda „Moja śmierć będzie taka jak moje życie“ (wydawnictwo MG, 2016). O 14.00 na Rynku Wodnym w Zamościu opowie o niej uczestnikom zamojskiego dnia festiwalu, a wcześniej nie tylko o Tyrmandzie porozmawiam z pisarzem w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“.

Gościem festiwalu będzie Jarosław Gajewski, aktor i profesor zwyczajny warszawskiej Akademii Teatralnej. W niedzielę w Zamościu mówić będzie o teatrze poezji Norwida, wystąpi także w spektaklu poetyckim „Nasz papież“. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“ porozmawiamy o tych wydarzeniach, a także o tym, czy i jak zmienia się rola słowa.

Z profesorem literatury Piotrem Biłosem z paryskiego Narodowego Instytutu Języków i Kultur Orientalnych porozmawiam m.in. o festiwalach literackich we Francji, jego książce o Wiesławie Myśliwskim, o tym, czy po Noblu dla Olgi Tokarczuk zmieniło się we Francji postrzeganie polskiej literatury, a także o rynku literackim we Francji i wpływie pandemii na to, jak wygląda.

Eliza Leszczyńska-Pieniak opowie nie tylko o wydanej w ubiegłym roku książce „Czarodzieje wyobraźni. Portrety polskich ilustratorów”. Jej autorka urodziła i mieszka w Zamościu. Jest nauczycielką języka polskiego w III Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Zamościu. To stała współpracowniczka min. kwartalnika „Akcent”.

Nula Stankiewicz i Janusz Strobel wystąpią dwukrotnie podczas festiwalu: w niedzielę wieczorem w spektaklu Poetycki ,,Nasz Papież”, a w czwartek usłyszymy ich podczas koncertu “Byle nie o miłości”- Piosenki Agnieszki Osieckiej“. Artyści będą gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“

Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. RL

Exit mobile version