12.07.2020 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

zetar 2020 07 11 005833

Z Joanną Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” wybiorę się na spacer po placu, który wg legendy miał być w 1569 roku miejscem obozowania posłów litewskich podczas podpisywania unii lubelskiej oraz miejscem odebrania przez Zygmunta Augusta od księcia pruskiego Albrechta Fryderyka hołdu i przysięgi lennej. Kilka stuleci później na placu Litewskim spotykali się m.in. lubelscy pisarze, poeci i krąg ich znajomych. Gdzie się umawiali? Kogo Czechowicz częstował cukierkami? Jakie kawiarnie odwiedzali? Gdzie były redakcje gazet? O tym m.in. porozmawiamy podczas spaceru.

Gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będzie Aleksander Wójtowicz, nowy (od 1 lipca) kierownik Muzeum Czechowicza w Lublinie. To historyk literatury, edytor, adiunkt w Katedrze Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej Instytutu Filologii Polskiej UMCS. Zajmuje się dziejami polskich oraz europejskich ruchów awangardowych, którym poświęcił dwie książki:  Cogito i „sejsmograf podświadomości”. Proza Pierwszej Awangardy (Wyd. UMCS, Lublin 2010) oraz Nowa Sztuka. Początki (i końce) (Wyd. UJ, Kraków 2017). Autor licznych tekstów o literaturze XX i XXI w. Współautor wielu edycji krytycznych, m.in.:  J. Czechowicz, Pisma zebrane, t. 9, Varia (2013, z J. Cymermanem),  Józef Czechowicz. Poeta – prozaik – krytyk – tłumacz (2015, z A. Niewiadomskim).

Odwiedzimy wirtualną Galerię na Płocie w Starym Gaju, która prezentuje fotografie Dariusza Kosteckiego. O artyście, a także o innych wydarzeniach w SADowni opowie pomysłodawczyni Siedliska Aktywnych Działań, Katarzyna Jóźwik.

Patrycja Szura zaprosi na pierwszy wieczór z cyklu „Stowarzyszenie nieumarłych poetów – lubelskie monodramy”. Razem z Patrykiem Grzegorczykiem poprowadzi w kawiarni – księgarni „Między Słowami” w Lublinie cztery spotkania poświęcona pisarzom i poetom związanym z Lublinem (Józef Czechowicz w niedzielę 12 lipca o godzinie 13.00, Anna Kamieńska 19 lipca o godzinie 18.00, Józef Łobodowski 24 lipca o godzinie 18.00 oraz Bronisław Ludwik Michalski 31 lipca o godzinie 18.00). Opowieściom towarzyszyć będą teksty bohaterów spotkań w wykonaniu aktorów Studenckiego Teatru „Bohema”.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdj. Joanna Zętar i Grażyna Lutosławska. 

Exit mobile version