Plakat do wystawy w Galerii 72 w Chełmie autorstwa prof. Tomasza Barczyka
„Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72” to wystawa, jaką od 19 czerwca można oglądać w Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. „Chełmskie zbiory sztuki powojennej – jedne z najbardziej znaczących w naszym muzealnictwie – liczą ponad 2500 obiektów sztuki polskiej i obcej, które wyszły spod ręki 350 autorów – pisze Jagoda Barczyńska, autorka koncepcji i aranżacji ekspozycji oraz jej współkuratorka (razamz Ireneuszem Pradunem) – Tym razem zdecydowano się na pokazanie prac twórców rodzimych. 192 utwory należące do 113 twórców zajęły parter oraz górną kondygnację budynku muzealnego przy ulicy Lubelskiej 55. (…).” Jagoda Barczyńska oprowadzi słuchaczy „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej po części ekspozycji w Galerii 72.
– Wszystko zaczyna się od ciekawości – mówi Tadeusz Rolke. Wrócę do rozmowy z fotografem o przyglądaniu się światu: o wyglądaniu przez okno, fotografowaniu kobiet, szukaniu piękna. Początki jego twórczości przypadły na lata 50. XX w. W fotografii reportażowej starał się oddawał polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Fotografował modę dla „Przekroju”, ukazującego się wówczas w Krakowie. Od 1970 r. przebywał w Niemczech. Jego prace znalazły się na łamach „Sterna”, „Die Zeit”, „Der Spiegel” i „Art”.”
10 lipca zmarła Renata Pajchel, wybitna polska fotosistka. Na portalu Fototeki czytamy: „Ona pierwsza – mówi operator Kurt Weber – traktowała pracę na planie jak reporter, a nie jak teatralny fotograf. Inni fotosiści aranżowali sytuację aktorską dla własnych potrzeb, co pociągało za sobą dyskusję z aktorami czy z mistrzem oświetlenia (…). W tej tradycji system pracy Renaty Pajchel był czymś nowym, czymś nowoczesnym i bardziej adekwatnym do tempa pracy ekipy filmowej. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołam fragment rozmowy z Renatą Pajchel jaka obyła się podczas spotkania z twórcami „Ziemi obiecanej” w Teatrze Starym w Lublinie w 2015 roku.
Prace Agnieszki Wójtowicz można oglądać na wystawie w Galerii Biblioteki im. H. Łopacińskiego w Lublinie przy ul. Narutowicza. Prezentowani są na niej laureaci Ogólnopolskiego Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli. Agnieszka Wójtowicz, malarka i graficzka będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Autorem zdjęć dokumentujących wystawę „Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72” jest Grzegorz Zabłocki. Udostępnione dzięki Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.