Północ walczy z południem, to wojna secesyjna” – takie zdanie padło we wtorek podczas prezentacji możliwych wariantów obwodnicy Janowa Lubelskiego. Dwie opcje zakładają przebieg obwodnicy po stronie południowej miasta, a dwie po północnej. Każda ma swoich przeciwników. Mieszkańcy obawiają się wysiedleń oraz uciążliwości mieszkania przy ruchliwej trasie. Problemem jest też ingerencja w cenne przyrodniczo obszary.
CZYTAJ: Janów Lubelski: nie ma zgody ws. przebiegu obwodnicy
Zdjęcia podniebnego sektora na żużlowych meczach Motoru Lublin obiegły już całą Polskę, ale nie tylko. Zobaczył je także niemal cały świat. Oglądanie zawodów z perspektywy podnośnika to odpowiedź jednej z firm na obowiązujące ograniczenia stadionowe spowodowane koronawirusem.
CZYTAJ: Podniebny sektor. Lubelski fenomen, o którym usłyszał cały świat
Ruch ulicami Chełma odbywa się mozolnie głównie ze względu na przebudowę krajowej „dwunastki” w obrębie miasta. To powoduje, że niektórzy kierowcy TIR-ów chętnie skracają sobie drogę, wjeżdżając w ulice nieprzeznaczone dla samochodów ciężarowych. Nie stosują się do tabliczek objazdów, narażają też pracowników budowy oraz niszczą już wykonane prace.
CZYTAJ: Chełm: poważny problem z TIR-ami. Ciężarówki niszczą świeżo wyremontowane drogi
Ten rok nie jest łaskawy dla pszczelarzy. W ulach nie ma przybytku z lip. – Nie będzie w tym roku miodu lipowego – alarmują hodowcy pszczół z całego kraju.
CZYTAJ: Pszczelarze alarmują: w tym roku miodu lipowego nie będzie
Co trzeci polski pracownik czuje się wypalony zawodowo – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl, przy współpracy z Randstad Polska. Dla części pracowników rozwiązaniem może być praca zdalna.
CZYTAJ: Praca zdalna lekarstwem na wypalenie zawodowe?
Historia lubelskiej Fabryki Samochodów Ciężarowych może pojawić się na muralu. Centrum Kultury w Lublinie wraz z dzielnicą Hajdów-Zadębie ogłosiło konkurs na projekt.
CZYTAJ: Historia lubelskiej FSC trafi na mural. Ruszył konkurs
Makietę przedwojennego Hrubieszowa w skali 1:200 tworzy jeden z mieszkańców miasta. Autor to regionalista i pasjonat lokalnej historii – Łukasz Krawczyk. Część pracy już za nim – ukończona jest wschodnia pierzeja Rynku, a obecnie powstaje kolejny fragment centrum, ze słynnymi kramami, czyli Sutkami Hrubieszowskimi.
CZYTAJ: Przedwojenny Hrubieszów w miniaturze. Powstaje wyjątkowa makieta
Program poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. pixabay.com