W sobotę wieczorem w Muzeum Zamojskich w Kozłówce Fundacja Banina zaprezentowała spektakl pod tytułem „Willa Rózin”. To opowieść o Róży Zamoyskiej, żonie XVI. ostatniego ordynata na Zamościu, Jana Zamoyskiego, kobiecie niezwykłej i ważnej dla historii regionu. Główną osią scenariusza jest pomoc niesiona przez nią dzieciom z obozu przejściowego w Zwierzyńcu w czasie II wojny światowej. Przedstawienie przypomina o wydarzeniach tamtego okresu, ale także przybliża losy uratowanych osób. Bartek Miernik, reżyser spektaklu przyjedzie w niedzielny poranek do studia „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Zaprosimy na sierpniowe spotkanie w Willi Rózin, w której od 1946 do 2019 mieścił się dom dziecka. Opowiemy także o nowym spektaklu Fundacji Banina. 12 września w ramach zamojskiego Lata Teatralnego odbędzie się prapremiera „Zagłady” Piotra Szewca.
– Po monumentalnej pracy na temat Czesława Miłosza, krakowski krytyk literacki Andrzej Franaszek spróbował opowiedzieć biografię innego giganta polskiej poezji. Spojrzał na twórczość Zbigniewa Herberta przez pryzmat jego życia i choroby. Kim był twórca Pana Cogito prywatnie? Z czym się zmagał, jak cierpiał? Jakiego siebie wymyślił na użytek wierszy i esejów? – pytał Łukasz Drewniak, który prowadził rozmowę z Andrzejem Franaszkiem w Teatrze Starym w Lublinie. Na dwa dni przed dwudziestą drugą rocznicą śmierci poety przypomnę fragmenty tej rozmowy.
Stanisława Celińska zaśpiewa dziś w Świdniku premierowy koncert związany z ukazaniem się płyty „Jesienna”. Przyjedzie na zaproszenie Stowarzyszenia Św. Kingi działającego przy kościele pw. św. Kingi. Nie tylko o dzisiejszym koncercie opowiedzą Magdalena Celińska, Urszula Celińska i Agnieszka Durakiewicz.
Przywołam w programie także to, co Stanisława Celińska opowiadała mi kiedyś o sposobie na szczęście w życiu.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu Willa Rózin w Zwierzyńcu/ fot. z Kroniki Państwowego Domu Dziecka w Zwierzyńcu (nadesłane)