Abp Budzik: Lipcowe strajki stały się początkiem wielkiego ruchu

pm archikatedra 240720 022 2020 07 26 112806

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego trwają w Lublinie główne uroczystości 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980. Obchody rozpoczęła msza w lubelskiej archikatedrze. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Msza święta w 40. rocznicę Lubelskiego Lipca

– Solidarność to wielki ruch społeczny, który otworzył nowy rozdział historii w Polsce i Europie – powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik: – Do tej historii weszło podpisanie 40 lat temu Porozumień Sierpniowych, najpierw w Szczecinie, potem w Gdańsku. Gromadzimy się dzisiaj w Lublinie, aby przypomnieć, że przed Sierpniem był Lipiec, a przed Gdańskiem i Szczecinem Lublin i Świdnik. Lipcowe strajki roku 1980 ogarnęły ponad 150 zakładów pracy w naszym regionie. Stały się początkiem wielkiego ruchu ogarniającego coraz to nowe obszary naszej ojczyzny.

Protesty określane później jako Lubelski Lipiec rozpoczął strajk w PZL Świdnik, który rozpoczął się 8 lipca. Trzy dni później załoga podpisała z dyrekcją pierwsze porozumienie. Wśród postulatów była między innymi likwidacja przywilejów dla rządzących

Na uroczystości, które rozpoczęły się od mszy świętej w lubelskiej archikatedrze, przybyło wielu uczestników tamtych wydarzeń z całego regionu: – Zastrajkowaliśmy o podwyżkę płac, poprawę warunków pracy i o godność pracowników – mówią: – 40 lat temu spontanicznie wyszliśmy przed halę. Zatrzymywaliśmy ruch komunikacji. Pracownicy się organizowali, nie trzeba było nikogo namawiać. Komunę przewrócił kotlet schabowy. Bo zdrożał. Ludzie musieli na stołówce dwa razy więcej za niego płacić i zrobili strajk w Świdniku.

Protesty, określane dziś jako Lubelski Lipiec, rozpoczęły się 8 lipca 1980 roku w WSK Świdnik, gdy robotnicy dowiedzieli się o podwyżce cen w zakładowej stołówce. W kilka dni strajki objęły całą Lubelszczyzną.

MaG/ PaSe (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version