ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Puławy

Aplikacja pomoże rolnikom zgłosić straty spowodowane suszą

08 lipca 2020 / 18:32
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Ma być szybciej i bardziej obiektywnie – można już korzystać z aplikacji, za pomocą której rolnicy zgłoszą straty w uprawach spowodowane suszą.

Dotychczas plantatorzy składali wnioski do gmin, a na polach pojawiały się komisje weryfikujące zgłaszane straty. Często oczekiwania rolników różniły się od wyceny członków komisji. Teraz ma być inaczej dzięki aplikacji opracowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Korzysta ona między innymi z danych opracowywanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

– To ważna zmiana – ocenia Dariusz Krzywiec z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli: – Chociażby z punktu widzenia naszego ośrodka, my musimy zaangażować udział ludzi w takich komisjach, które wcześniej szacowały. Zajmowało to bardzo dużo czasu. Dokumentacja była dość duża i wymagała pewnej skrupulatności, w związku z tym opracowywanie tej całej dokumentacji trwało bardzo długo. W tej chwili rolnik będzie mógł to sobie zrobić we własnym zakresie, używając do tego zaufanego podpisu. Myślę, że aplikacja będzie narzędziem zobiektywizowanym, dlatego że chociażby w społecznościach lokalnych ulega się pewnego rodzaju presji ze strony rolnika czy jakiegoś urzędnika. Tu mamy obiektywne dane, według których szacuje się te niedobory wody.

– Podążamy za nowoczesnymi metodami pozyskiwania danych i dosyć szybko wprowadzamy te metody – mówi Andrzej Doroszewski, kierownik Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach: – Już w tamtym roku zaczęliśmy przyglądać się, czy można wykorzystać dane jeżeli chodzi o opady atmosferyczne, czyli dane radarowe naziemne, do naszego systemu monitoringu suszy i okazało się, że jest to bardzo pomocne. Jest to metoda bardzo nowoczesna. Pokazuje nam gdzie wystąpił opad z dokładnością do 250 metrów. Poprzednia metoda była mniej dokładna z tego względu, że były prowadzone prace interpolacyjne. Pomiędzy dwoma, trzema, a nawet dwunastoma stacjami interpolowaliśmy gdzie ten opad był. I on był z błędem. Ale nie było takich możliwości jak teraz. Pomiędzy jedną stacją a drugą mogło być nawet 60-70 km.

– W ostatnich latach susza nam doskwiera – mówi Grzegorz Rusiecki z Leokadiowa: – Zeszły rok był ewenementem, padło dużo zbóż i przede wszystkim owoce miękkie. Zgłaszałem straty i otrzymałem pomoc. Były komisje, wnioski, odwiedziny w agencji, w gminie, także była to dłuższa droga. Jeżeli teraz będzie to w formie elektronicznej, jak na przykład e-wniosek, to będzie to duże ułatwienie dla rolnika, dlatego że można to zrobić w dzień świąteczny kiedy jest na to czas.

– W tamtym roku mieliśmy ok. 90 wniosków jeżeli chodzi o straty rolnicze, natomiast w tym roku nie dostaliśmy na chwilę obecną żadnego wniosku – mówi Karolina Kustra z Urzędu Gminy Puławy: – W tym roku powstała nowa aplikacja, więc zmieniła się cała procedura jeśli chodzi o szacowanie strat, wyłącznie suszowych, bo jeżeli chodzi o straty związane z przymrozkami, powodzią czy gradem – wszystko zostało po staremu, więc rolnicy przychodzą, składają wniosek papierowy, komisja do szacowania szkód jeździ w teren, oglądamy te uprawy, rozmawiamy z rolnikiem, spisujemy protokół. Natomiast powstała w tym roku aplikacja do szacowania strat suszowych. Robi się to przy wykorzystaniu profilu zaufanego lub za pomocą e-dowodu, co patrząc z perspektywy rolnika, który nie posiada profilu zaufanego, jest już utrudnieniem. Na chwilę obecną dostaliśmy informację, że to jest jedyny sposób jeżeli chodzi o szacowanie strat suszowych. Jeżeli rolnik ma profil zaufany, ma problem z wypełnieniem wniosku, może zawsze udać się do najbliższego ODR-u. Tam pracownicy mają obowiązek mu pomóc. Na chwilę obecną na terenie województwa lubelskiego, zgodnie z informacjami IUNG, nie mamy suszy rolniczej.

– Jest to oczywiście pewien kłopot, że trzeba mieć profil zaufany, ale informatyka narzuca pewne działania, do których trzeba się będzie dostosować – mówi Andrzej Doroszewski.

Przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego zapewniają, że ośrodki doradztwa rolniczego będą tym miejscem, gdzie będzie można uzyskać pomoc także w założeniu profilu zaufanego. Aplikację można znaleźć pod adresem: https://aplikacje.gov.pl/app/susza/

ŁuG (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Aplikacja pomoże rolnikom zgłosić straty spowodowane suszą
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Aplikacja pomoże rolnikom zgłosić straty spowodowane suszą
4:10
Tagi: andrzej doroszewskiaplikacjadariusz krzywiecinstytut uprawy nawożenia i gleboznawstwa w puławachlubelski ośrodek doradztwa rolniczego w końskowoliRolnictwosusza
Następna wiadomość

Sylwester Tułajew: Rafał Trzaskowski to prezydent ciągłych awarii

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • „Sytuacja nie jest dobra”. Naukowiec Tytus Berbeć o suszy rolniczej i zmianach klimatu
  • Rolnicy liczą straty po nawałnicach. Urzędnicy pomogą w wypełnianiu wniosków o pomoc
  • Susza ominie województwo lubelskie
  • Puławy: Pałac Czartoryskich pomnikiem historii
  • Drony przyszłością rolnictwa?

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset