„By historia Kresów mogła być kontynuowana”. Młodzież pamięta o wołyńskich cmentarzach

wolyn4 2020 07 10 215256

Dbają o zachowanie pamięci o zamordowanych Polakach na Wschodzie i porządkowanie polskich cmentarzy oraz innych miejsc związanych z polską kulturą – Środowiskowy Hufiec Pracy w Lublinie co roku organizuje wyjazdy młodych ludzi, którzy m.in. porządkują polskie cmentarze za wschodnia granicą.

– Wyjazdy mają ogromne znaczenie, także wychowawcze – mówi szef Środowiskowego Hufca Pracy w Lublinie, Jacek Bury. – To świetny poligon pedagogiczny. Tak naprawdę nie chodzi o wycięte drzewka, bo one i tak odrosną, ale o to, by pokazać młodym ludziom to miejsce. Żeby ci ludzie za kilkadziesiąt lat też chcieli tam pojechać i historia Kresów mogła być kontynuowana.

CZYTAJ: Powstała internetowa Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Polsce cmentarze na Wschodzie porządkują również członkowie lubelskiej Fundacji Niepodległości. Natomiast policjanci z lubelskiego garnizonu od niemal 30 lat porządkują groby polskich policjantów m.in. w Kowlu i Lubomlu na Ukrainie.

CZYTAJ: W Lublinie upamiętnili ofiary rzezi wołyńskiej

11 lipca mija 77. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu. Tego dnia w 1943 roku UPA dokonała skoordynowanego ataku na mieszkańców prawie 100 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim. Według różnych badań historycznych, ukraińscy nacjonaliści mogli zamordować nawet 130 tysięcy osób. W samym województwie wołyńskim mogło zginąć około 60 tysięcy Polaków. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: 77. rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu

RMaj / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version