Biomed Lublin rozpoczyna produkcję leku na Covid-19. Dziś (21.07) spółka odebrała pierwszy transport osocza pobranego od ozdrowieńców. Pochodzi ono od dawców z Radomia. Zawiera 23 jednostki płynu, co daje razem około 10 litrów.
– To osocze już jest bardzo cenne, bo pozwala rozpocząć przygotowania do produkcji – mówi dyrektor do spraw produkcji Biomed Lublin, Artur Bielawski. – Te donacje zostaną wykorzystane do badań, ustawienia procesu produkcyjnego. To niezwykle cenne, bo pozwoli nam to na przyspieszenie produkcji o kilka tygodni. Planujemy, że sama produkcja zacznie się w sierpniu.
Do końca zeszłego tygodnia udało się zgromadzić około 80 litrów osocza. Płyn ma dostarczać dziewięć Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w tym również lubelskie.
– Pierwsza partia leku posłuży do badań klinicznych – podkreśla członek zarządu Biomed Lublin, Piotr Fic. – Dzięki nim w czasie produkcji będziemy wiedzieli, jaka będzie dawka leku i ile leku będziemy w stanie wyprodukować w pierwszej partii. Badania kliniczne potwierdzą, jak trzeba produkt dawkować.
– Proces dopuszczania do badań klinicznych potrwa do trzech miesięcy. Później zaczną się te badania. Po fazie badań klinicznych produkt będzie musiał zostać zarejestrowany. Myślę, że trafienie gotowego leku na rynek, to kwestia kilku miesięcy – dodaje Piotr Fic.
Pierwsza dostawa osocza ozdrowieńców do Biomed Lublin | konferencja prasowa | https://t.co/oeiMUiFoOL
— Biomed Lublin S.A. (@BiomedLublin) July 21, 2020
Pierwsza partia leku na Covid-19 będzie testowana w Samodzielnym Publicznym Szpitalu nr 1 w Lublinie. Będzie się to odbywać pod kierownictwem prof. Krzysztofa Tomasiewicza.
Jednym z inicjatorów produkcji leku na Covid-19 jest lubelski senator dr Grzegorz Czelej. Dzięki jego zaangażowaniu, udało się między innymi przyspieszyć procedury związane z dostawą osocza.
Dzisiaj senator Czelej dziękował dotychczasowym dawcom i zachęcał kolejnych ozdrowieńców do donacji. – Dzięki wam część osocza już mamy. Ale to wciąż za mało, żeby uruchomić produkcję leku. Dlatego zwracam się do wszystkich ozdrowieńców: prosimy was o pilne oddawanie osocza. To podawane bezpośrednio od dawców, już dzisiaj ratuje życie, ale dzięki odpowiedniemu zastosowaniu może uratować tych żyć więcej. Mamy niepowtarzalną szansę jako pierwsi na świecie stworzyć lek, polski lek na Covid-19; lek, który będzie skuteczny. Wasze poświęcenie i bohaterska postawa będą wynagrodzone każdym uratowanym dzięki temu preparatowi życiem.
Jednorazowo od dawcy pobiera się około 600 mililitrów osocza. Zabieg można powtarzać co dwa tygodnie.
CZYTAJ: Biomed z zielonym światłem na produkcję leku na koronawirusa
Spółka Biomed Lublin do rozpoczęcia produkcji leku była gotowa już pod koniec maja, jednak, jak tłumaczył wtedy senator Grzegorz Czelej, naukowcom przeszkodziła opieszałość urzędników. Brakowało bowiem procedur, które pozwalały na gromadzenie osocza w sposób dostosowany do wymogów Biomedu. Dzięki interwencji senatora w czerwcu udało się dokończyć formalności.
KosI / opr. ToMa
Fot. archiwum