Nowa inwestycja w Grupie Azoty Puławy: ruszyła produkcja na pierwszej instalacji

20200701 144205 2020 07 01 180033

Pierwszą linię instalacji granulacji mechanicznej saletry uruchomiono w Grupie Azoty Puławy. To część wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej, która ma być gotowa w połowie przyszłego roku. Będzie obejmowała dwie instalacje, każda o zdolności produkcyjnej 1200 ton na dobę saletry lub 1400 ton na dobę saletrzaku. Dziś produkcja ruszyła na pierwszej instalacji.

Inwestycja bardzo istotna i potrzebna – te słowa powtarzały się dziś bardzo często. Mówił o tym m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin: – To inwestycja, która, co można śmiało powiedzieć, jest inwestycją epokową dla Zakładów Azotowych w Puławach, dla Grupy Azoty, ale również szerzej, dla polskiego przemysłu chemicznego czy wręcz dla Polski. Mówimy o inwestycji, która w całości będzie kosztowała miliard 300 milionów złotych. To potężne pieniądze, pokazujące że polski przemysł chemiczny rozwija się i ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość.

Ogromny rozwój spółki w ciągu ostatnich lat podkreślał prezes Grupy Azoty Puławy Tomasz Hryniewicz: – 2005 rok to był rok debiutu giełdowego, podczas którego w przemówieniu inauguracyjnym ówczesny prezes nakreślił strategię i wizję spółki jako placu budowy. Dekadę później, w 2015 roku, inwestycje sięgnęły 2 miliardów 100 milionów złotych. Dzisiaj, pięć lat później, mamy rozpoczętych ponad 70 projektów na łączną kwotę blisko 3 miliardów złotych.

– Te zakłady jeszcze nigdy nie przeżywały takiego bumu inwestycyjnego – dodaje wicepremier Jacek Sasin: – To ogromna inwestycja położona na 16 hektarach, po raz pierwszy wychodząca poza dotychczasowy obręb zakładów, zupełnie nowa jakość jeśli chodzi o te zakłady i region, bo to jednocześnie wzmacnia potężnie ten przemysłowy potencjał Lubelszczyzny i daje również nowe miejsca pracy. 190 nowych miejsc pracy to jest również ten wymierny, społeczny wymiar tej inwestycji.

– Ta instalacja to element ogromnego kompleksu nawozowego, który powstaje w Puławach – mówi wiceprezes Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek: – Już jesteśmy w trakcie budowy nowego kwasu azotowego o wydajności 1000 ton na dobę. W konsekwencji będziemy mieli nie tylko większe możliwości produkcyjne właśnie tej saletry z nowej granulacji, ale także kwasu azotowego. To domknie nam budowany w tej chwili, największy w Europie nowy kompleks nawozowy.

Wracając do tej instalacji, będzie ona składała się z dwóch linii produkcyjnych: – Każda ma wydajność 1200 ton na dobę saletry granulowanej bądź 1400 ton na dobę saletrzaku Jest ona istotna dla nas z kilku powodów – tłumaczy Jacek Janiszek. – Po pierwsze spadnie nam zdecydowanie techniczny koszt wytworzenia saletry granulowanej wieżowo ze względu na lepsze wykorzystanie surowców. Po drugie, ta saletra będzie również odpowiedzią na potrzeby rolnika, związane z tym, że przy większej granuli będzie ona rozrzucana na większej powierzchni. Czyli rolnik będzie potrzebował mniej czasu i mniej – mówiąc kolokwialnie – spali paliwa, rozsiewając tę saletrę na polu.

Poza tym jest to także odpowiedź na wymagania rynku europejskiego: – Pozwoli nam na mocniejsze wejście eksportowe, ponieważ jest to saletra, która jest bezpieczniejsza – podkreśla Jacek Janiszek: – Dawkowany do niej będzie także dolomit w postaci mączki dolomitowej, w związku z czym jest odpowiedzią na wymagania unijne w zakresie bezpieczeństwa, składowania, produkcji, etc.

– Inwestycja daje nam przede wszystkim bezpieczeństwo, że będziemy prowadzili produkcję saletry bez względu na unijne przepisy dotyczące ograniczeń handlu substancjami, które w pewnych warunkach mogą być wybuchowe – dodaje przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Azoty Puławy Sławomir Wręga: – Ponieważ saletra mechanicznie granulowana spełnia wszystkie najwyższe normy. Naszym zdaniem dzisiejszy dzień jest wielkim świętem pani poseł Gabrieli Masłowskiej, która od samego początku była dobrym duchem tego przedsięwzięcia i, jak pamiętamy, niedawno temu pisząc interpelację spowodowała przyjęcie raportu bezpieczeństwa i umożliwiła tym dzisiejsze święto.

Przyjęcie raportu bezpieczeństwa przez Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej było niezbędne, by ta inwestycja mogła zostać oddana do użytku.

Koszt całej wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej to 430 milionów złotych.

ŁuG (opr. DySzcz)

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version