Jak głosować w II turze wyborów prezydenckich?

pm region 280620 018 2020 07 11 210725

W niedzielę 12 lipca od 7:00 do 21:00 czynne będą lokale wyborcze – odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Jak przygotować się do głosowania?

– Trzeba wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, a osoby które otrzymały zaświadczenia o prawie do głosowania, muszą je przekazać obwodowej komisji wyborczej – mówi Piotr Czajkowski z lubelskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego: – Należy wziąć maseczkę. Zalecamy także, by mieć ze sobą też swój długopis. Osoby, które zostały wypisane ze szpitala między 6 a 10 lipca powinny wziąć też zaświadczenie, że opuściły szpital czy sanatorium. Powinniśmy też sprawdzić, czy na karcie do glosowania znajduje się pieczęć obwodowej komisji wyborczej. Przy wybranym przez nas kandydacie, w kratce obok jego nazwiska stawiamy dwie przecinające się linie i wrzucamy kartę do głosowania do urny.

Zasada jest taka, że jeżeli otrzymujemy zaświadczenie o prawie do głosowania, to jesteśmy wykreślani ze spisu, więc dlatego w naszym macierzystym spisie nas nie ma. Zostaniemy dopisani na podstawie tego zaświadczenia o prawie do głosowania.

Wyborca niewidomy lub niedowidzący może poprosić komisję o udostępnienie nakładki w języku Braille’a; nakładki nie należy wrzucać do urny, lecz zwrócić komisji po oddaniu głosu.

Każdy wyborca jest zobowiązany przez cały czas pobytu w lokalu zasłaniać usta i nos maseczką lub przyłbicą, a przed wejściem zdezynfekować ręce.

Wyborcy, którzy w II turze wyborów prezydenckich chcieli zagłosować korespondencyjnie, otrzymali pakiety wyborcze, ale do minionego piątku nie wrzucili koperty zwrotnej do nadawczej skrzynki pocztowej, nie mogą tego już zrobić w sobotę ani w niedzielę. Ich głos nie zostanie wówczas wzięty pod uwagę przy ustalaniu wyników wyborów. Ale można jeszcze prawidłowo skompletowaną kopertę zwrotną zanieść 12 lipca do obwodowej komisji wyborczej – wyłącznie do tej, w której ujęci jesteśmy w spisie wyborców.

– Kopertę zwrotną należy wręczyć obwodowej komisji wyborczej – podkreśla Piotr Czajkowski: – Tych pakietów zwrotnych nie wrzucamy do urny, tylko przekazujemy komisji wyborczej. Wtedy komisja niezwłocznie rozpakuje ten pakiet oraz sprawdzi, czy w kopercie jest oświadczenie o tajnym i osobistym głosowaniu. Komisja niezwłocznie wrzuci tą kopertę do urny i zapisze sobie, że wpłynął do niej pakiet wyborczy.  

Osoby głosujące korespondencyjnie nie muszą oczekiwać w kolejce z wyborcami głosującymi w tradycyjny sposób.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia, podczas II tury wyborów obwodowa komisja wyborcza w pierwszej kolejności zapewnia obsługę:

– osób powyżej 60. roku życia,

– kobiet w ciąży,

– osób z dzieckiem do lat 3,

– osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

DT / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version