Mural poświęcony pamięci artysty malarza profesora Ludwika Maciąga odsłonięto w Janowie Podlaskim. Mural powstał na ścianie budynku Gminnego Ośrodka Kultury z okazji 100. rocznicy urodzin tego wybitnego związanego z Południowym Podlasiem malarza.
– Mural przedstawia dwa konie arabskie, jest interpretacją obrazu artysty „Ogiery orientalne”. Ludwik Maciąg był związany z Janowem w okresie powojennym. Mural jest przede wszystkim instalacją, która musi się komponować z przestrzenią więc wybraliśmy obraz, który będzie się komponował architektonicznie też z naszym budynkiem i z celem naszej instytucji. Gminny Ośrodek Kultury jest to instytucja, która żyje, jest radosna, energetyczna podobnie jak scena przedstawiona na obrazie – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim, Renata Kaczmarek.
– Kiedy malowaliśmy ten mural głównym problemem było przełożenie na skalę. Nie jestem fachowcem, ale wydaje mi się, że scena uwieczniona na obrazie jest bardziej romantyczna, że są to zaloty – mówi absolwent ASP w Warszawie, Mateusz Rokicki.
– Z profesorem Maciągiem znałem się od bardzo dawna. Poznaliśmy się w 1976 roku. Zrobiłem u niego dyplom i współpracowałem z nim przez 18 lat. Był niezwykle prawdziwy i konsekwentny. Chciał malować tak, jak czuł. Bardzo sobie cenił przede wszystkim malowanie z natury – mówi artysta malarz, Stanisław Baj.
– W czasie II wojny światowej był w oddziale partyzanckim „Zenona” również te doświadczenia wojny i życia partyzanckiego miały później odbicie w jego twórczości, która oscyluje wokół kilku tematów: koni, wspomnień z czasów wojennych, partyzanckich i pejzażu – mówi dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, Wioletta Jarząbkowska.
Ludwig Maciąg urodził się 13 lipca 1920 roku w Krakowie. Kiedy miał 2 lata przeniósł się do Białej Podlaskiej. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej w oddziale „Zenona’. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, potem profesorem tej uczelni. Zmarł w 2007 roku.
Mural poświęcony pamięci artysty namalowali absolwenci warszawskiej ASP pod kierunkiem profesora Sylwestra Piędziejewskiego. Koordynatorem projektu był profesor Stanisław Baj. Inicjatywę sfinansowali prywatni sponsorzy.
MaT / SzyMon
Fot. archiwum
CZYTAJ TAKŻE: Hołd dla profesora. „Koński” mural w Janowie Podlaskim