Kamionka ponownie będzie miastem

dsc 6724 2020 07 24 191713

Kamionka w powiecie lubartowskim znów będzie miastem. Ukazem carskim została pozbawiona praw miejskich, teraz po 152 latach, znów będzie je miała. Pojawił się już ministerialny projekt rozporządzenia, który czeka już tylko na zatwierdzeniu przez Radę Ministrów.

– Utrata praw miejskich i przywilejów była karą od władz carskich, ale tradycje miejskie były tu ciągle żywe – mówi regionalistka i nauczycielka historii Maria Kabała: – Kamionka była miastem przez wiele stuleci i byłaby jednym z najstarszych miast na Lubelszczyźnie, gdyby nie represje ze strony zaborcy carskiego. Prawa miejskie utraciła po powstaniu styczniowym za czynny udział mieszkańców w tym powstaniu. Nie respektujemy tego ukazu i jako mieszkańcy uważamy, że było to bardzo niesprawiedliwe. Czujemy, że te prawa miejskie powinny zostać odzyskane. Byłby to w pewnym sensie hołd złożony wszystkim tym, którzy walczyli.

– Tak naprawdę w tradycji mieszkańców Kamionki ta miejskość zawsze gdzieś się przejawiała – mówi Karol Ługowski, wójt gminy Kamionka: – Chociażby taki słynny przykład, że kiedy mieszkaniec Kamionki wychodzi na miasto, to mówi, że idzie „na miasto”. To powiedzenie zawsze funkcjonowało. Nigdy nie szło się na rynek, tylko na miasto. Znalazło to odzwierciedlenie w wynikach konsultacji społecznych, bo taki był nasz obowiązek. Przeprowadziliśmy je oddzielnie dla samej miejscowości Kamionka, oddzielnie dla pozostałych miejscowości naszej gminy. Okazało się, że blisko 90 procent mieszkańców samej Kamionki było za przywróceniem praw miejskich, podobnie jak ponad 60 procent mieszkańców innych miejscowości, więc zdecydowana większość mieszkańców była za. Nie było wyjścia, musimy to zrealizować.

– Jeżeli pójdą za tym jakieś pieniądze dla naszego miasta, to bardzo będziemy zadowoleni – mówią mieszkańcy: – Cieszymy się, że będziemy miastem.

– Poza prestiżem miejscowości chcielibyśmy ten ruch wykorzystać do celów promocyjnych. Od kilku lat przygotowujemy naszą gminną ofertę turystyczną – mówi Karol Ługowski: – Z punktu widzenia administracyjnego w Kamionce nie zmieni się wiele, poza zmianą nazwy urzędu wójta na urząd burmistrza, rady miejskiej zamiast rady gminy. Poza kilkoma pieczątkami i emblematami administracyjnie tak naprawdę niewiele się zmieni, także koszty z tytułu stania się miastem nie będą dotyczyć mieszkańców. Jedną z największych obaw naszych mieszkańców podczas prowadzonych konsultacji społecznych było hasło o zwiększonych podatkach, obciążeniach dla naszych mieszkańców. Otóż, kwestia podatków i opłat lokalnych leży wyłącznie w rękach rady gminy czy rady miejskiej, także nie ma tutaj żadnego powiązania pomiędzy statusem miasta i wsią. Rada nie przymierza się do zwiększenia podatków w najbliższym czasie.

W Gminie Kamionka mieszka 6445 osób, a w samym przyszłym mieście – 1677. Wraz z Kamionką prawa miejskie od 1 stycznia 2021 roku odzyska Goraj w powiecie biłgorajskim.

JPi (opr. DySzcz)

Fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version