Kampania „Dobry Testament”: Jak rozporządzać własnym majątkiem?

screenshot 2020 07 14 dobry testament 2020 07 14 190558

Do sporządzania testamentów zachęca Polski Instytut Filantropii. W ramach kampanii „Dobry Testament” organizacja chce uświadomić Polaków dlaczego warto rozporządzać własnym majątkiem oraz jakich błędów należy się wystrzegać.

– Chcemy edukować obywateli, aby dorobek ich życia nie przepadł – mówi Robert Kawałko, prezes Polskiego Instytutu Filantropii: – Ta tradycja była kiedyś w naszym społeczeństwie bardzo żywa, ale zmieniały się czasy i przez te lata komuny zapomnieliśmy jak dobrze jest mieć testament. Za granicą też trochę za mało ludzi pisze testament, ale idzie im w tym o wiele lepiej. A my chcemy, żeby dzięki testamentom po pierwsze ludzie żyli dłużej, po drugie, żeby w ich rodzinach był spokój i zgoda, i po trzecie, żeby czasami jakieś dobre inicjatywy czy organizacje miały udział w tych spadkach, które nie są już ludziom potrzebne gdy odchodzą.

– Testament jest formą rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci- mówi adwokat Anna Kamińska: – Jest taką możliwością, aby osoba, która w przyszłości umrze, mogła zadecydować o tym co się stanie z jego dorobkiem. W ramach testamentu można też wskazać jakieś polecenia, prośby moralne. Problemem jest to, że nie wszyscy wiedzą jak sporządzić testament, aby był ważny. Zawsze najlepszym testamentem jest testament notarialny, gdyż daje największą pewność tego, że w przyszłości, kiedy będziemy przeprowadzali postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku, wynik jego będzie prawidłowy, taki, jak żądał tego sam.

– Ludzie myślą, że będą żyli wiecznie i zawsze zdążą napisać testament – mówi Robert Kawałko: – Często tak się nie dzieje i majątek, który po nich zostaje czasami idzie na marne, przejmuje go Skarb Państwa, a w praktyce leży w banku. Takich pieniędzy niepodjętych przez właścicieli jest w bankach już ok. 10 miliardów złotych. Są to pieniądze, o których wszyscy myśleli, że zdążą je wyjąć z banku, ale nie zdążyli. Dorobek naszego życia nie przepada, gdy mamy testament. Po drugie, uczymy jak ten testament napisać skutecznie. Na przykład nie wszyscy wiedzą, że jeśli pod testamentem podpisze się mąż i żona, to jest on nieważny.

– Pierwszym podstawowym błędem jest to, że osoby, które decydują się na sporządzenie testamentu pisemnego, czyli takiego, którego samodzielnie możemy sporządzić w domu, nie piszą go w całości ręcznie i na przykład drukują treść na komputerze, a jedynie podpis składają osobiście – zaznacza Anna Kamińska: – I niestety taki testament jest nieważny. Istotna jest kwestia na przykład wykluczających się zapisów w testamencie, kwestia nieprawidłowego określenie osoby ewentualnych spadkobierców, czyli na przykład wskazanie „mojej córce”, kiedy mamy trzy córki.

– Mówimy, że jak już piszesz testament, to możesz zrobić dużo dobrego, na przykład zamiast dawać kawałek pola czy samochód swoim dzieciom, które tylko będą miały kłopot co z tym zrobić, można to zapisać swojej ulubionej organizacji – mówi Robert Kawałko: – Takie sytuacje dawniej w Polsce były bardzo częste i świadczą o tym tablice upamiętniające różnych darczyńców, którzy zostawiali testamenty. Na przykład królowa Jadwiga – z jej klejnotów zapisanych w testamencie dla Akademii Krakowskiej odrodził się Uniwersytet Jagielloński. Gdyby nie ten testament, nie byłoby tego.

– Myślę, że pomysł na kampanię jest dobry, ponieważ są dwie korzyści – mówi Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności: – Z jednej strony zwrócenie uwagi i edukacja w zakresie pisania testamentów jako takich, z drugiej strony zwrócenie uwagi na aspekt dobroczynny. Przyznam się, że nam jeszcze w testamencie nikt nic nie zapisał i z tego co wiem jest to mało znany sposób wspierania organizacji pozarządowych, aczkolwiek biorąc pod uwagę, że w Polsce nawet dobroczynność jako taka jest na dość niskim poziomie, to uważam, że ta kampania jest jak najbardziej trafiona.

– Polecam zwrócić się do adwokata, radcy prawnego bądź notariusza, ponieważ jako laik, osoba chcąca rzeczywiście rozporządzić swoim majątkiem w sposób taki, w jaki ona chce wyrazić swoją wolę, niestety nie potrafi często tego zrobić i nie rozumie, że kwestia powiedzenia, że „szopa po prawej stronie działki pod lasem ma być dla Zosi”, może spowodować, że owa szopa się tam niestety nie pojawi – mówi Anna Kamińska.

Na stronie dobrytestament.pl można znaleźć podstawowe informacje dotyczące sporządzania testamentów, rady ekspertów, a także listę organizacji pozarządowych, które można wesprzeć.

InYa (opr. DySzcz)

Fot. dobrytestament.pl

Exit mobile version