Przed nami 100. rocznica bitwy pod Komarowem. Co roku rekonstruktorzy z całej Polski z ogromnym rozmachem odtwarzają przełomowe zwycięstwo wojsk polskich nad 1 Armią Konną Siemona Budionnego, które przyczyniło się do wygranej wojny polsko-bolszewickiej.
Znamy już szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony wydarzenia. Weźmie w niej udział ponad 370 kawalerzystów i ponad 100 pieszych rekonstruktorów.
– Tegoroczne obchody będą miały wyjątkowy charakter – mówi prezes Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem, Tomasz Dudek. – Postawi nas to w pozycji największego wydarzenia w powojennej historii Polski, które promuje kawalerię. Ważnym aspektem jest udział w tym przedsięwzięciu Wojska Polskiego. Dotyczy to nie tylko dowództwa Garnizonu Warszawa, ale innych jednostek wojskowych, które pielęgnują tradycje kawalerii polskiej.
Jak dodaje Tomasz Dudek obchody to nie tylko rekonstrukcja bitwy, ale także liczne wydarzenia towarzyszące.
– Planujemy wykonać defiladę powietrzno-lądową wszystkich jednostek historycznych z jednostkami współczesnego Wojska Polskiego. Widowisko będzie potężne. Oprócz grup rekonstrukcyjnych kawalerii ochotniczej z całej Polski będziemy też mieli konnych gości z Niemiec i z Węgier. Ale pojawią się także grupy, które rekonstruują piechotę polską i bolszewicką – opowiada Tomasz Dudek.
W organizację obchodów włączył się powiat zamojski, którego władze zainwestowały w budowę nowej drogi do miejsca uroczystości. – To niezwykle ważne wydarzenie, które wszyscy powinniśmy promować – stwierdza starosta zamojski Stanisław Grześko. – Nie byłoby „cudu nad Wisłą”, nie byłoby wolnej Europy i wolnej Polski, gdyby nie zwycięska bitwa komarowska. I o tym musimy mówić.
– Bitwa pod Komarowem jest uważana za jedno z sześciu największych zwycięstw polskiej jazdy. Sprawia to, że Komarów ma potencjał na miarę Grunwaldu – mówi przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, poseł Sławomir Zawiślak. – Myślę, że Komarów mógłby się stać takim Grunwaldem, który jest już właściwie przedsięwzięciem gospodarczym, zapisującym się też w świadomości turystów zagranicznych, dającym dynamikę całemu regionowi, w którym Grunwald leży. A Komarów znajdzie się na trasie drogi ekspresowej S17 do Hrebennego, jaka powstanie do roku 2025. Przy organizacji tu takich przedsięwzięć, stanie się miejscem, do którego będą ściągali liczni turyści. Ambicją Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem i innych instytucji wspierających jest, żeby powstało tu muzeum i ścieżki dydaktyczne.
CZYTAJ: „Widowisko będzie potężne“. Wielka rekonstrukcja na 100-lecie bitwy pod Komarowem
– W 2019 roku na inscenizacji bitwy były radość i wielkie widowisko. Ale najbardziej cieszy fakt, że przybyło na nie bardzo dużo dzieci i młodzieży. Rolą nas, samorządowców, jest, żeby ta historia była naprawdę doceniona. Rekonstrukcja to wielka promocja gminy Komarów, powiatu zamojskiego, ale przede wszystkim jest to wielka lekcja historii – dodaje Stanisław Grześko.
Główna część obchodów rocznicowych – rekonstrukcja bitwy pod Komarowem na polach Wolicy Śniatyckiej – odbędzie się 30 sierpnia.
Organizatorzy zapewniają, że będą dokładać wszelkich starań, by zachowane zostały obowiązujące w tym czasie normy sanitarne.
Zobacz, jak wyglądała rekonstrukcja bitwy pod Komarowem, zorganizowana w 2019 roku:
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wielka rekonstrukcja bitwy pod Komarowem, Wolica Śniatycka, 25.08.2019
W trakcie realizacji jest 18-metrowy Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, jednak z powodu trudności związanych z trwającą pandemią, nie zostanie ukończony na setną rocznicę bitwy. Jego odsłonięcie nastąpi prawdopodobnie w 2020 roku.
Bieżące informacje o tegorocznych obchodach będzie można znaleźć na stronie www.bitwapodkomarowem.pl oraz na facebookowym fanpage’u wydarzenia.
AlF / opr. ToMa
Fot. archiwum