Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dokonane przed pierwszym głosowaniem w dniu 28 czerwca dotyczy również II tury wyborów – informuje w najnowszym komunikacje Państwowa Komisja Wyborcza. – W ponownym głosowaniu pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego dokonanym przed głosowaniem w dniu 28 czerwca – czytamy.
CZYTAJ: Wybory prezydenckie 2020. Wnioski o głosowanie przez pełnomocnika do 3 lipca
– Wyborcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego mogą wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie, ale tylko bezpośrednio w lokalu wyborczym – informuje PKW. – Będzie to możliwe wyłącznie po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której są ujęci w spisie wyborców lub od konsula, który dopisał wyborcę do spisu wyborców. Zaświadczenie może być pobrane wyłącznie do czasu wysłania pakietu wyborczego – dodaje.
PKW podkreśla także, że „wyborcy wpisani na swój wniosek do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania (…) będą ujęci w tym samym spisie wyborców w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 roku. Nie ma możliwości dopisania do innego spisu wyborców. Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie, będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której wyborcy są ujęci w spisie wyborców lub od konsula, który dopisał wyborcę do spisu wyborców”.
Z komunikatu wynika również, że osoby, które w dniu pierwszej tury wyborów wpisane były do spisu wyborców w szpitalach, sanatoriach, czy aresztach lub zakładach karnych, również podczas II tury wyborów będą ujęte w spisach wyborców w tych placówkach. – Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców – zaznacza w komunikacje PKW. – Ponadto wyborcy, którzy opuścili szpital, zakład pomocy społecznej, zakład karny lub areszt śledczy po dniu pierwszego głosowania będą mogli być dopisani do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą w miejscu stałego zamieszkania, jeżeli udokumentują, że opuścili tę jednostkę przed dniem ponownego głosowania.” Zatem podczas głosowania warto mieć ze sobą kartę wypisu ze szpitala albo sanatorium lub dokument potwierdzający zwolnienie z jednostki penitencjarnej, jeśli stało się to po I turze wyborów prezydenckich – dodaje.
Cały komunikat dla wyborców dotyczący ponownego głosowania [KLIKNIJ]
DT / opr. PaW
Fot. archiwum