Zniszczono krzyż upamiętniający miejsce śmierci Józefa Franczaka /AKTUALIZACJA/

20200725 141946 2020 07 25 150605

Zniszczony został metalowy krzyż upamiętniający miejsce śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. Laluś. Krzyż w Majdanie Kozic Górnych został wycięty i porzucony na poboczu drogi.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Zniszczony krzyż upamiętniający miejsce śmierci „Lalka”

O sytuacji poinformowało na swojej stronie Stowarzyszenie Marsz Śladem Józefa Franczaka ps. Laluś.  W tej sprawie postępowanie prowadzi policja. Na miejscu pracują teraz śledczy.

– Krzyż został wycięty, ale nie zabrany. Trwa zabezpieczanie śladów i intensywne czynności zmierzające do ustalenia sprawcy lub sprawców tego czynu – mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku aspirant Elwira Domaradzka.

Śledczy nie wykluczają, że postępowanie  będzie prowadzone w kierunku znieważenia pomnika lub innego miejsca  publicznego upamiętniającego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby.

– Po zakończeniu wszystkich czynności policyjnych, krzyż zostanie naprawiony i ponownie tam stanie – mówi prezes stowarzyszenia zwykłego „Marsz szlakiem Józefa Franczaka” Michał Kamela.

Prezes dodaje, że kilkakrotnie dochodziło do wykrzywiania i łamania znajdujących się na krzyżu tabliczek. W roku 2019, przed czwartym marszem szlakiem „Lalusia” – tabliczki zostały skradzione.

– Jego zniszczenie było celowe. Udzieliłem poparcia panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie i zaczął się ogromny hejt w kierunku moim i mojego ojca. Nie podejrzewam chuliganów, bo oni by obłamali. To było celowo przygotowane – mówi Marek Franczak i dodaje, że rozważany jest pomysł budowy obelisku przy krzyżu w Majdanie Kozic-Górnych.

Józef Franczak pochodził z Kozic Górnych. Urodził się w 1918 roku. Jako 17-latek wstąpił do Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 r. trafił do sowieckiej niewoli, skąd zbiegł. Następnie działał w ZWZ i AK. W 1944 roku został przymusowo wcielony do 2 Armii Wojska Polskiego, skąd zdezerterował. Zaczął działać w podziemiu niepodległościowym w oddziale kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Zginął w ubeckiej obławie zorganizowanej 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych.

„Lalek” był najdłużej ukrywającym się żołnierzem AK i WiN, ostatnim partyzantem antykomunistycznego podziemia. Prezydent RP Lech Kaczyński nadał mu pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie też został awansowany do stopnia podporucznika.

PaSe / SzyMon 

Fot. Magdalena Kowalska

Exit mobile version