Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy podjęli dziś (28.07) w Lublinie decyzję o powołaniu „Trójkąta Lubelskiego”. Ma to być nowy format współpracy gospodarczej, politycznej i wojskowej tych trzech państw, który będzie nawiązywać do idei Unii Lubelskiej.
CZYTAJ: Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie
CZYTAJ: Jacek Czaputowicz: Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej
Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zauważył, że Lublin jest miejscem symbolicznym dla trzech krajów, bo 1 lipca 1569 roku podpisano umowę pomiędzy Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim zwaną Unią Lubelską. – Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej – zaznaczył Jacek Czaputowicz. – Być może będziemy go nazywać, w zasadzie już się na to zgodziliśmy, jako „Trójkąt Lubelski”, który stworzy możliwości współpracy między naszymi trzema państwami. Dzięki wdrożeniu odpowiednich mechanizmów współpracy będziemy w stanie realizować nasze cele, jakim jest trwałe zaangażowanie w rozwój Partnerstwa Wschodniego, skuteczną walkę z pandemią koronawirusa, mocne poparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, a także związków tego państwa i współpracy tego państwa z Inicjatywą Trójmorza – dodał.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy
Według ministra spraw zagranicznych Litwy, „Trójkąt Lubelski” będzie wyraźnym sygnałem świadczącym o rozszerzeniu współpracy wojskowej. – Stworzenie „Trójkąta Lubelskiego” będzie miało praktyczne znaczenie dla politycznej współpracy – zaznaczał Linas Linkevičius. – Myślę, że wykorzystamy ten potencjał, który mamy wspólnie z Polską w ramach NATO i do tej współpracy euroatlantyckiej wciągniemy Ukrainę – dodał.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy liczy, że „Trójkąt Lubelski” wpłynie na wzrost bezpieczeństwa regionu. – To format, który będzie ważnym momentem wzmocnienia Europy Środkowej, ale także wzmocnienia Ukrainy, jako pełnoprawnego członka euroatlantyckiej wspólnoty narodów – podkreślił Dmytro Kułeba.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy w LITPOLUKRBRIG
Jednym z elementów dotychczasowej współpracy polsko-litewsko-ukraińskiej jest już stacjonujące w Lublinie dowództwo wielonarodowej jednostki wojskowej LITPOLUKRBRIG, którą dziś odwiedzili ministrowie. – Ona jest cały czas gotowa do służby tu, gdzie będzie wysłana – podkreślał Czaputowicz. – To jest decyzja polityków z trzech państw. Oni muszą podjąć decyzję, czy ta brygada będzie służyć w jakiś misjach pokojowych za granicą. Jest to ciągle rozważane. Ale także bardzo ścisła współpraca z NATO, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi. Także jest to dobry przykład też wsparcia dla Ukrainy, ćwiczeń dla żołnierzy tego państwa, by byli przygotowani do ewentualnej służby później. A także przygotowali się do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Myślę, że ta współpraca wojskowa, która już trwa kilka lat może być przykładem dla innych dziedzin życia – dodał.
ToNie / PAP / opr. PaW
Fot. Iwona Burdzanowska