Lublin: medyczny wynalazek na medal

hospital 834157 1920 2020 07 02 210449

Sukces Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wynalazek, który pomoże w profilaktyce lub leczeniu miejscowych zakażeń, zdobył złoty medal na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji Intarg 2020. 

– Chodzi o zastosowanie w materiałach opatrunkowych kompozytu antybakteryjnego – mówi dr hab. n. farm. Dorota Kowalczuk z Katedry i Zakładu Chemii Leków Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – To skumulowane, zintensyfikowane działanie przeciwbakteryjne trzech substancji: antyseptyku, antybiotyku i jonu metalu, z możliwością ich stopniowego uwalniania, czyli przedłużenia działania tych elementów. Inaczej mówiąc, to taki twór „trzy w jednym”.

CZYTAJ: XIII Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji. Sukces naukowców Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

– Okazało się, że kompozyt, który badaliśmy, był dwukrotnie mniej toksyczny, niż poszczególne składniki wchodzące w jego skład. Jest to bardzo obiecującą informacją. Ważne jest też, że kompozyt ten jest przeznaczony do stosowania miejscowego, co redukuje w znacznym stopniu skutki uboczne, które powodują leki podawane ogólnoustrojowo – wyjaśnia dr hab. n. med. Barbara Rajtar z Zakładu Wirusologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Kompozyt ma szerokie spektrum działania. Oddziałuje na niemal wszystkie bakterie – informuje dr hab. n. farm. Dorota Kowalczuk. – Tak jakby „oszukujemy” bakterie, które nie znają tego „trzy w jednym”. Większość antybiotyków stosowanych rutynowo ma oporność bakterii, to znaczy substancje te stają się one nieskuteczne.

– Złoty medal został przyznany przez międzynarodowe jury, składające się z ekspertów z Europy, Azji czy Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że pozwoli on nam znaleźć partnera, z którym będziemy mogli kontynuować badania i prowadzić współpracę, zmierzającą w kierunku wprowadzenia tego produktu na rynek – mówi Marta Jankowska, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Kompozyt jest przeznaczony do stosowania miejscowego w ranach, szczególnie przewlekłych. Ale może być używany także w obrębie jamy ustnej, przy zakażeniach przyzębia. Możliwe jest jego zastosowanie także w przypadku chorób układu moczowego – tłumaczy dr hab. n. farm. Dorota Kowalczuk. – Można go wprowadzić także do kapsułek i stosować właśnie w takiej postaci

– Dobrym podsumowaniem będzie powiedzenie, które pojawiło się już w starożytnym Rzymie „omne trium perfectum”, czyli „wszystko, co składa się z trzech, jest doskonałe”. Mamy nadzieję, że ten kompozyt, składający się z trzech elementów, będzie doskonałym produktem, ponieważ uzyskał nową jakość, lepszą niż każdy z jego pojedynczych części – stwierdza dr hab. n. med. Barbara Rajtar.

W sumie na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji Intarg 2020 naukowcom z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyznano trzy medale złote i jeden brązowy.

LilKa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version