MEN: tegoroczne wyniki ósmoklasistów zbliżone do ubiegłorocznych

img 20200617 093705 2020 07 31 151721

Wyniki uzyskane w tym roku przez uczniów VIII klas szkół podstawowych na egzaminie ósmoklasisty nie odbiegają od wyników w ubiegłym roku – poinformował wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

W piątek wstępną informację o wynikach osiągniętych w tym roku przez uczniów klas VIII szkół podstawowych podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. W piątek swoje indywidualne wyniki dzięki ogólnopolskiemu systemowi informatycznemu ZIU mogą poznać ósmoklasiści. Otrzymają też zaświadczenia o wynikach. Sposób przekazania zaświadczenia określi dyrektor szkoły, którą dany absolwent ukończył.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek w nagraniu udostępnionym w piątek na kanale MEN na YouTube przypomniała, że w tym roku egzamin przeprowadzony był w szczególnych okolicznościach – ze względu na epidemię szkoły pracowały zdalnie, termin egzaminu został przesunięty z kwietnia na czerwiec, a sam egzamin przeprowadzono w rygorze sanitarnym.

– Nie odbiło się to na wynikach egzaminu – oceniła Machałek. – Cieszy nas, że mimo tej trudnej sytuacji wyniki nie odbiegają od wyników z roku ubiegłego – dodał wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że wszystkie egzaminy przebiegły sprawnie i spokojnie.

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w tym roku zdawali egzamin ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 59 proc. punktów możliwych do otrzymania, z matematyki – 46 proc., z angielskiego – 54 proc., z niemieckiego – 45 proc., z rosyjskiego – 48 proc., z francuskiego – 72 proc., z hiszpańskiego – 66 proc. i z włoskiego – 57 proc. punktów.

W ubiegłym roku, gdy egzamin ósmoklasisty przeprowadzono pierwszy raz, uczniowie VIII klas za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do otrzymania, z matematyki – 45 proc., z języka angielskiego – 59 proc., z niemieckiego – 42 proc., z rosyjskiego – 48 proc., z francuskiego – 61 proc., z hiszpańskiego – 56 proc. i z włoskiego – 58 proc. punktów.

RL / PAP / SzyMon

Fot. archiwum

Exit mobile version