Kazimierskie organy, najstarszy tego typu instrument w Polsce, istnieją od 400 lat. Ten jubileusz podkreślany będzie szczególnie podczas tegorocznego Wirtualnego Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Początek tego wydarzenia już w sobotę, 7 lipca.
Przez kolejnych osiem, a być może nawet dziewięć sobót, będzie można usłyszeć największe dzieła muzyki klasycznej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów. Główną rolę odegrają jednak kazimierskie organy.
– Ten instrument jest świadectwem największej potęgi Rzeczpospolitej, która miała miejsce 400 lat temu – mówi Andrzej Pawłowski, prezes Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara” – Kazimierz Dolny rozwijał się wówczas dzięki handlowi wiślanemu. Wzbogacone na tym handlu mieszczaństwo pozwoliło sobie na zainstalowanie największego w ówczesnej Rzeczpospolitej instrumentu organowego. Co ciekawe, w swojej głównej strukturze przetrwał on te 400 lat i zachował zdolności koncertowe. Uważany jest przez to za najstarszy, a niektórzy mówią, że jeden z najstarszych w Polsce instrumentów tego typu, zachowujących dawne brzmienie – dodaje.
– To jest niezwykły czas, bo 400-lecie najstarszych w Polsce organów tego typu. To wybitny zabytek, który znajduje się w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym. Z powodu pandemii po raz pierwszy Kazimierski Festiwal Organowy odbywa się w tym roku wirtualnie – tłumaczy Mariusz Płoszaj-Mazurek, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki w Kazimierzu Dolnym. – Ale wirtualnie nie oznacza, że nie będzie można na miejscu, w kazimierskim kościele farnym, posłuchać koncertu. Zapraszamy. Ale do kościoła wpuścimy tylko ograniczoną liczbę osób, zgodną z rygorami sanitarno-epidemiologicznymi. Dzięki dotacjom z Narodowego Centrum Kultury będzie można każdy koncert oglądać na stronach internetowych Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki w zakładce „FESTIWAL ORGANOWY”. Dodatkowo będzie transmisja w TVP 3 Lublin. Ale to nie będą całe koncerty. Te będą retransmitowane na stronie internetowej Radia Lublin, na drugi dzień po koncercie, po godzinie 12.30 – dodaje.
Transmisja pierwszego z koncertów rozpocznie się na stronie internetowej i Facebooku Polskiego Radia Lublin w niedzielę, 5 lipca po godzinie 12.30. Wystąpią: Roman Perucki – organy; Maria Perucka – skrzypce; Łukasz Długosz – flet.
– Kazimierski Festiwal Organowy jest to jedyne w Polsce wydarzenie, w których możemy posłuchać muzyki wykonywanej na najstarszych organach w kraju. Do tego dochodzi 400-lecie tego instrumentu – informuje Piotr Kozak z Centrum Informacji Turystycznej w Kazimierzu Dolnym.
Turyści przychodzą i pytają, co to za festiwal oraz organy? – Jak najbardziej. My też polecamy to miejsce do odwiedzenia, żeby zobaczyć, jak wyglądają. Niestety pandemia zepsuła plany obchodów. Na szczęście festiwal odbędzie się. W Internecie dostępny jest cały program festiwalowy – odpowiada Piotr Kozak.
– Nie słyszeliśmy wcześniej o tych organach. To dla nas jest nowość. Cieszymy się jednak, że teraz o nich wiemy. Trzeba zajrzeć do kościoła – mówią spotkani w mieście turyści.
Jednak część osób przyjeżdża do Kazimierza Dolnego również po to, by obejrzeć słynny 400-letni instrument. – Akurat tydzień temu rozmawiałem o tym z babcią. Mówiła, żebyśmy poszli je zobaczyć, bo są to superorgany – odpowiada kolejny z turystów.
– Istnienie tych organów to dla mieszkańców trochę taka normalka. Natomiast często przyjeżdżają tutaj ludzie, którzy opowiadają, że wyszli z kościoła i akurat trafili na koncert organowy. Na nich robi to wielkie wrażenie. To jest rzeczywiście wielki powód do dumy – stwierdza kazimierski fotograf Maks Skrzeczkowski.
– Właśnie na koncertach jest ujmujące, że słyszymy nie tylko te piszczałki, głosy, których jest obecnie trzydzieści pięć, ale też i zmianę registrów i rejestrów. Te cięgna skrzypią i to jest też walor tego instrumentu – dodaje Andrzej Pawłowski.
Początek tegorocznego festiwalu w kościele farnym jutro (04.07) o 19.00. Z kolei w niedzielę (05.07) po 12.30 będzie można posłuchać retransmisji koncertu na stronie internetowej Radia Lublin.
ŁuG / WT